Kahramanmaraş kırmızı biberinin hasadında yörünge esaslı prototip bir makinenin geliştirilmesi
Development prototype machine based orbit at harvesting of Kahramanmaraş red chilli pepper
- Tez No: 244323
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TUNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu doktora çalışmasında, ülkemize özgü bir ürün olan K.Maraş kırmızı biberinin sıyırıcı elemanlarla hasat olanakları araştırılmıştır. Çalışma teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Teorik çalışmada, hasat için sıyırıcı taraklarla donatılmış dört kol mekanizması seçilmiştir. Bu mekanizmanın hareket simülasyonlarını inceleyerek ön boyutlandırmasını yapabilmek için bir program yazılmıştır. Yapılan literatür araştırmalarında incelenen mekanizmanın hasat amaçlı kullanımına rastlanmamıştır. Uygulama çalışmalarında iki adet biber hasat makinesi ön modeli yapılmış ve tarla şartlarında denenmiştir. Yeni hasat mekanizmasının, biber ve sebze hasat mekanizasyonu konusunda yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. study, the red chilli pepper of K.Maraş which is a product of our country had been researched the harvest possibility with stripper apparatus.This study had been realized at two levels, practise and theory. In theory study had been selected four bar linkages mechanism providing with strippers for harvesting.One software was written to do pre-dimension investigating motion simulations of this mechanism.In literature researches it had not been met the usage of mechanism for harvesting. In practise studies, prptotype of two harvesting machines had been done and tried in field conditions. It has hoped that this new harvesting mechanism will offer a solution about pepper and vegetable harvesting.