Kurutma işlemlerinin Kahramanmaraş toz kırmızı biberinin kalitesi üzerine etkileri
The effects of dehydration operations on quality of Kahramanmaraş powdered red pepper
- Tez No: 408627
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş'ta yetiştirilen kırmızı biberin kırmızı toz bibere dönüştürülmesinde uygulanan kurutma yöntemi ve ön işlemleri ile ambalaj materyali ve saklama süresinin ürün kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Taze biberin nem, invert şeker ve askorbik asit içerikleri ile ürüne ait meyve eti, çekirdek ve sap oranları tayin edilmiştir. Güneşte kurutma süresi dehidratörde kurutmaya göre daha uzun ve güneşte kurutulan biberlerin rengi daha açık bulunmuştur. Metabisülfit çözeltisi ile buhar uygulamalarının kuruma süreleri ve ürün üzerindeki etkileri kısmen farklı bulunmuştur. Kuruma randımanının 1/7 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of drying methods, pre-drying operations, packaging material and storage time on the quality of powdered red pepper were determined. Determinations of moisture, invert sugar and ascorbic acid contents were made on fresh pepper fruits and proportions of flesh, seeds and stems were determined.Sun drying period were found to be approximately twice longer than drying in electrically heated dehydrator. Color of powdered sun dried red pepper samples were lighter. Moisting the flesh with matabisulphit solution and steam application applied to the flesh were fount to affect the product quality slightly differently. The drying ratio of fresh to dried product was 7 to 1.