Three dimensional vibration analysis of liquid-filled piping systems
Akışkan taşıyan boru hatlarının üç boyutlu titreşim analizi
  1. Tez No: 244328
  2. Yazar: AHMET ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEBİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın teorik kısmında, akışkan (hava/su) dolu boru sistemlerinin serbest titreşim analizi için taşıma matrisi yöntemi (TMM) kullanılmıştır. Literatürde mevcut on dört adet lineer birinci dereceden diferansiyel denklemden oluşan denklem takımı göz önüne alınmıştır. Ankastre-ankastre ve ankastre-serbest uçlar için, tek açıklıklı, L, Z, U ve üç boyutlu konfigürasyonlardan oluşan bakır/çelik malzemeden yapılmış boru sistemleri ele alınmıştır. Teorik sonuçları desteklemek amacı ile bazı deneyler gerçekleştirilmiştir. Elastik zemin etkisi ayrıca çalışılmıştır. Son olarak parametrik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, literatürde bulunan frekanslarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the theoretical part of this work, the transfer matrix method (TMM) is employed to study the free vibration analysis of liquid-filled (air/water) piping systems. The existing governing equations which consist of a set of fourteen linear differential equations of first degree are considered. Fixed-fixed and fixed-free ends are studied with five different basic geometries of piping systems made of either copper or steel, such as single-span, L-bend, Z-bend, U-bend and 3-D bend. A few experiments are also completed to support the theoretical solutions. The effect of the elastic foundation on the natural frequencies is also studied. Finally, a parametric study is carried out to understand correctly the vibrational behavior of such systems. Present results are verified with the frequencies available in the literature.