Erdemli (Mersin) ilçesinde yağışlara bağlı olarak gelişen heyelanların incelenmesi
Investigation of the rainfall-induced landslides in Erdemli (Mersin) district
- Tez No: 244337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deprem, sel ve heyelan gibi doğal olası tehlikeler zaman içinde aynı bölgede tekrarlanma olasılığı olan doğa olaylarıdır. Bu tür olası tehlikelerle çağdaş anlamda mücadelede temel amaç, insanların can ve mal kaybı riskini tamamen ortadan kaldıracak yada uzun süreli azaltacak temel politikaların üretilip, başarılı bir şekilde uygulanması ile mümkün olmaktadır. 1968, 2001 ve 2006 yıllarında Mersin ili ve çevresinde etkili olan aşırı yağışlar sonucu, bölgede gelişen heyelan ve sel olayları, afete dönüşerek önemli maddi ve sosyal kayıplara yol açmıştır. Mersin meteoroloji istasyonundan elde edilen 76 yıllık ortalama yağış değeri 600 mm civarındadır. 1968 Kasım, Aralık ve 2001 yılı Aralık ayı toplam yağış miktarı uzun yıllar ortalamasının üzerinde kaydedilmiştir. 1968 yılında bölgede heyelanlardan 1277 konut etkilenmiştir. 2001 yılında heyelan olayları sonucu hasar gören kayıtlı konutların sayısı ise 46'dır. Bölgede heyelandan etkilenmiş ve riskli çok sayıda konutun boşaltılması yanısıra bazı köylerin nakli de söz konusu olmuştur. Bu çalışmada Mersin Erdemli ilçesinde meydana gelen heyelanlar ile uygulanan afet yönetiminin etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural hazards such as earthquakes, floods and landslides are generally the repetitive events in time, for the same region. Hence, the mitigation efforts against such hazards, to permanently eliminate or reduce the long-term risk to human life and property, could be sustainable by producing and applying the effective policies and practices. Mersin city has suffered from excessive rainfall in 1968, 2001 and 2006. The landslide and flooding events caused considerable economic loss and social disruption in the region. According to the data obtained from the Mersin meteorology station, the mean annual rainfall in 76-year period is about 600 mm. In November and December 1968 and December 2001 total recorded rainfall exceeded the mean annual rainfall. The landslide affected dwellings were recorded as 1277 by the 1968 event. In 2001, total landslide affected dwellings were recorded as 46. Beside the evacuation of many residences severely affected by landslides, several village settlements were moved to new areas. In this study, landslides occurred in Erdemli region and disaster mitigation efforts applied in the area were evaluated.