Interpretatıon of photometrıc and spectral observatıons of gamma ray burst afterglows
Gama ışın patlamaları ardıl ışınımlarının fotometrik ve tayf gözlemlerinin yorumu
  1. Tez No: 244338
  2. Yazar: EDA SONBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gama Işın Patlamaları (GIP), >100 keV enerjilerde gama ışınları yayan kısa ( ~ 0.1?100 sn) ve şiddetli patlamalardır. GIP dünyanın çok uzağında yaklaşık günde bir kez olur ve düzgün dağılım gösterirler. Tesadüfen keşfedildiği tarihten bu yana GIP'nın kaynağının ve doğasının tam olarak anlaşılamaması, onları modern astronominin en gizemli konusu yapmaktadır. Özellikle 1990 sonrasında gönderilen uydular tarafından yapılan gözlemler ve yerden yapılan ardıl ışınım gözlemleriyle GIP'nın kozmolojik kaynaklar olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle GIP'nın genel özellikleri derlenmiştir. GIP ? SN (Süpernova) ilişkisi ardıl ışnımlarının 6m' lik BTA (Bolsoi Azimuthal Telescope) ile yapılan tayfsal gözlemleriyle çalışılmıştır. Ayrıca bazı GIP ardıl ışınımları ve evsahibi galaksilerin özellikleri fotometrik gözlemlerle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The short (~0.1-100 seconds) and intense bursts of high energy gamma-ray radiation (>100 keV) are called Gamma-Ray Bursts (GRBs). They occur uniformly in the universe approximately once per day at very high distances to Earth. Their nature and origin have remained a mystery of modern astronomy since GRB were discovered serendipitously in 1967. The results of afterglow observations with ground based telescopes and scientific observations sent after 1990 indicated that GRBs are cosmological objects. In this work, the association of GRBs ? SNe (Supernovae) are studied with the optical spectra of afterglow of some selected GRBs by the 6m-BTA (Bolsoi Azimuthal Telescope) telescope at SAO-RAS (Special Astrophysical Observatory of Russian Academy of Sciences). The host galaxy properties and afterglows are also studied with the photometrical observations of some selected GRBs.