Electro physiological data acquisition system
- Tez No: 24434
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF P. TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
KISA ÖZET Bu tez çalışmasında IBM PC için bir elektro fizyolojik veri toplama sistemi yapılması amaçlanmıştır. Sistem donanımı temel olarak dışarıya uyarı sinyalleri üreten iki sayısal - analog çevirici ile veri algılayan bir analog-sayısal çeviriciden oluşur. Sistem yazılımı tümü ile grafik ortamında çalışan, menüler ile seçilen,“mouse”ile çalışabilen bir yapıya sahiptir. Yazılımdan sayı sal -analog çeviriciler için ikişer elemanlı bir sinyal dizisi (genlik ve zaman) girilir. Ayrıca analog-sayısal çevirici için: çevirim hızı, kanal numarası, kazanç seviyesi ve veri adedi tanımlanır. Tanımlanan sinyal dizisi istenirse bir dosya açılarak diske saklanabilir veya diskte bulunan bir sinyal dizisi dosyası tekrar yüklenebilir. Veri toplama başlatıldığında bir taraftan uyarı sinyalleri üretilirken, bir taraftan da analogtan sayısala çevirilen veriler toplanarak daha önceden tanımlanmış olan bir dosya ismi ile diske yazılır ve ekranda gösterilir. Tanımlanmış olan veri adedine ulaşıldığında sistem kendiliğinden veri akışını durdurur. Sistem üzerindeki analog-sayısal çevirici 40KHz hızında çevirim yapma kapasitesine sahip olmasına rağmen, verilerin diske saklanması yavaş bir işlem olduğu için sistemin verimli çalışma hızı ÎOKHz ile sınırlı kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis work is aimed at the building of an electro physiological data acquisition system. The system hardware is mainly composed of two Digital to Analog converters that generates stimulus signals and an Analog to Digital converter that acquires the response to the stimulus. The system software has a menu driven, mouse activated structure and works in full graphics environment. In the program it should be defined a stimulus signal array, each component having two parameters ; amplitude and duration. Also convert ion rate, channel number, gain level, and number of datas should be given for the Analog to Digital converter. It is possible to save the stimulus array into a file, or load a stimulus array file from disk instead of entering from the console. When the acquisition is started, the predefined stimulus array is outputted from the digital to analog converters, simultaneously with the data acquisition. At the same time the acquired data is saved onto disk and displayed on the screen. When the predefined number of data is reached, the acquisition stops. Although the analog to digital converter is capable of 40KHz conversion rate, the slower disk operations limits the system speed with lOKHz.