L-momentlere dayalı gösterge-sel metodu ile bölgesel taşkın frekans analizi
Regional flood frequency analysis using index flood method based on L-moments
  1. Tez No: 244356
  2. Yazar: NESLİHAN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YURTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Hidrolik yapıların tasarlanması ve projelendirilmesi belirli bir dönüş aralığı için gözlemlenmesi beklenen bir tasarım değerini gerektirir. İstatistiksel bir metod olan bölgesel taşkın frekans analizi bu amaçla kullanılır. Bölgesel frekans analizi, sadece su yapılarının tasarımı sırasında etkili tahmin yapılmasında değil, aynı zamanda hidrolojik bilgi olmayan veya kısa süreli veriye sahip bölgelerde de tasarım parametrelerinin belirlenmesinde kullanılabilmektedir.Bu çalışmada dağılım parametrelerini tahmin etmek için L-momentler tekniği kullanılarak Türkiye'de bulunan 26 havzadaki 455 istasyona ait su yılı maksimum akım değerlerine bölgesel taşkın frekans analizi uygulanmıştır. Homojen bölgeleri tanımlamak için, L-momentlere dayalı gösterge-sel metodu (Index Flood Method) kullanılmıştır. Elde edilen homojen bölgelere Genelleştirilmiş Normal, Genelleştirilmiş Ekstrem Değer, Genelleştirilmiş Lojistik, Genelleştirilmiş Pareto, Pearson Tip 3 ve Wakeby dağılımları uygulanarak tekerrür değerleri elde edilmiştir. Tahmin edilen tekerrür değerlerinin doğruluğu Monte Carlo Simülasyonu kullanılarak bölgesel L-moment algoritması ile elde edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye havzalarına genellikle Genelleştirilmiş Lojistik (GLO) dağılımının uyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of hydraulic structures require a design value expected to be observed in a given return period. Regional frequency analysis, being a statistical method, is used for this purpose. Regional flood frequency analysis provides a solution not only in estimating the design event magnitudes but also at sites having too short records and at sites where no hydrologic information is available.In this study, regional flood frequency analysis using the L-moments method for estimating the probability distribution parameters were applied to recorded series of annual flood peaks which belong to 455 stations in 26 river basin in Turkey . The index flood method based on L-moments method was used for identification of homogenous region. Generalized Normal, Generalized Ekstreme Value, Generalized Logistic, Generalized Pareto, Pearson Type 3 and Wakeby distributions were applied to homogenous regions.The accuracy of the estimated quantiles is assessed through the regional L-moment algorithm using Monte Carlo simulation. As a result, generally the Generalized Logistic (GLO) distribution is found to be suitable for river basins in Turkey.