Türkiye'nin bölgesel atmosferik değişkenlere bağlı LST algoritmalarının oluşturulması
Determining Turkey's regional atmospheric variables dependent LST algorithms
  1. Tez No: 244357
  2. Yazar: BEKİR YİĞİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT PEŞTEMALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Meteoroloji, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering, Meteorology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada kuraklık, dünyanın enerji döngüsü ve bazı doğal afetler için bir gösterge niteliği taşıyan yer yüzey sıcaklığı parametresi atmosferik değişkenlere bağlı Split-Window metodu kullanılarak Türkiye için belirlenmiştir. Türkiye'nin değişik bölgelerinde 1990-2007 yıllarında yapılan Radiosonde rasatları ile ölçülen nem ve sıcaklık değerleri kullanılarak elde edilen bölgesel yoğuşmaya geçebilecek su buharı miktarı ve 2000 yılının aylarına ait NOAA-AVHRR uydusu verileri kullanılarak yer yüzey sıcaklığı değerleri hesaplanmıştır.Bölgesel atmosferik değişkenlerle oluşturulan algoritmalarla yapılan çalışmada algoritmaların kendi bölgeleri için R2=0,98 diğer bölgeler için ise R2=0,96 değerini verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the parameters of land surface temperatures of Turkey was determined by using the Split-Window tecnique which depends atmospheric variables.These parameters are very important for drought, the energie cycle of earth and natural disaster. The humidity and temperature values which were measured during 1990-2007 by the Radiosonde for different regions of Turkey are used to calculate reginal precipitable water values and NOAA-AVHRR satellite data during 2000 were used to calculate the surface temperature values.Algorthms for reginal studies were produced as a function of atmospheric variables. The regression coefficient between the measured and calculated data were found as R2=0.98 for own region of the algorithm and as R2=0.96 for the other regions where the same algorithm was used to calculate LST