Etlik piliçlerde metiyonin varlığında kolin ve mezo-inozitol'ün karaciğer ve karın yağlanması üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of choline and meso-inositol on liver and abdominal fat in broiler chickens, under presence of dietary methionine
- Tez No: 244355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LADİNE BAYKAL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, metiyonin, kolin ve mezo-inozitolün etlik piliçlerin yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, canlı ağırlık kazancı, karkas randımanı, abdominal yağ birikimi, karaciğer ağırlığı ile karaciğer ve serum lipit ve trigliserit içeriği üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada %22 ham protein ve 3200 kcal ME/kg içeren bazal yem kullanılmıştır. Bir günlük 108 dişi civciv (Ross 308) her biri 12 hayvandan oluşan 9 yemleme grubuna ayrılmıştır. 44 gün süreyle, N (kontrol) grubundaki hayvanlar bazal yem ile ve ilk dört grup (A, B, C, D) bazal yeme ek olarak sırasıyla; 1800+0.40, 1800+0.80, 3600+0.40 ve 3600+0.80 kolin (mg/kg) + (%)DL-metiyonin ilaveli yemlerle beslenmişlerdir. Diğer dört grup (E, G, H, K) ise bazal yeme ek olarak sırasıyla 800+0.40, 800+0.80, 1600+0.40 ve 1600+0.80 oranında mezo-inozitol (mg/kg) + (%)DL-metiyonin içeren yemle beslenmişlerdir. 1-44 gün süresince piliçlerin haftalık yem tüketimleri ve canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda karkas, karaciğer ve abdominal yağ ağırlıkları saptanmıştır. Deneme sonunda grup ortalamasına en yakın her gruptan 5 hayvandan karaciğer ve kan örnekleri alınmış, serum ve karaciğerde total lipit miktarı ile trigliserit konsantrasyonu belirlenmiştir.Bu çalışmada; yem değerlendirme oranı, abdominal yağ birikimi, karaciğer ağırlığı, karaciğer trigliserit konsantrasyonu ile serum ve karaciğer total lipit miktarı, yeme eklenen metiyonin, kolin ve mezo-inozitol düzeylerinden etkilenmemiştir (P>0.05).Denemenin ilk haftasında farklılık gözlenmezken, 2.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine whether dietary supplemental methionine, choline, and meso-inositol affect growth performance, liver and serum lipid-triglyceride concentration of broilers. The basal diet contained approximately 22% crude protein and 3200 kcal ME/kg. 108 one-day-old female chicks (Ross 308) were divided nine treatments groups containing 12 birds each. The birds were fed basal diets (control, N), and four groups (A,B,C,D) were fed with addition of choline (mg/kg)+DL-methionine (%);1800+0.40, 1800+0.80, 3600+0.40 and 3600+0.80 respectively for 44 days period. The other four groups (E, G, H, K) were fed meso-inositol (mg/kg)+DL-methionine (%) supplemented; 800+0.40, 800+0.80, 1600+0.40 and 1600+0.80 respectively. During the experiment, which lasted 44 days, feed intake and body weight gain were recorded weekly. Birds were slaughtered for carcass, liver and abdominal fat weights at 44 days of age.