Balıkesir İvrindi örneğinde taşınmaz geliştirmede cbs kullanımı
Using gis application in real estate development in the sample of Balıkesır İvrindi district
- Tez No: 244388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR, YRD. DOÇ. DR. SAFFET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Taşınmaz değerleme; bir taşınmazın, taşınmaz geliştirme projesinin ya da bir taşınmaza bağlı hak ve faydaların belli bir tarihteki olası değerlerinin, bağımsız, tarafsız ve objektif ölçütler çerçevesinde belirlenmesidir. Coğrafi bilgi sistemiyse karmaşık planlama ve yönetim sorunlarının çözülebilmesi için tasarlanan; mekandaki konumu belirlenmiş verilerin toplanması, yönetimi, işlenmesi, analiz edilmesi, modellenmesi ve görüntülenebilmesi işlemlerini kapsayan donanım, yazılım ve yöntemler sistemidir. Coğrafi bilgi sistemi, özellikle coğrafi verinin geleneksel araçlara oranla çok daha doğru ve hızlı bir biçimde analizine olanak tanımaktadır. Bu çalışma coğrafi bilgi sisteminin diğer bir çok uygulama alanında olduğu gibi taşınmaz gelişimi projelerinde de faydalı olabileceği noktasından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Çalışmanın kimi safhalarında CBS'de kullanılarak karmaşık verilerin sade ve görsel hale getirilmesini ve analizlerin kolaylaşmasını sağlanmıştır. Çalışma alanı olarak Balıkesir iline bağlı İvrindi ilçesi seçilmiştir. Bölgenin mevcut durumunu tespit etmek için öncelikle araştırma ve anketler yapılmış, ardından kadastral ve halihazır durumu ile ilişkilendirilerek CAD ortamına aktarılmıştır. Ayrıca bölgenin sosyo-ekonomik durumunu tespit amacıyla hanehalkı ve işyeri anketi düzenlenmiştir ve bu bilgiler de ms office very tabanı ortamında toplanmıştır. Ayrıca veri tabanındaki sözel bilgiler grafik objelerle ilişkilendirilerek coğrafi bilgi sistemi ortamında çeşitli analizler yapılmıştır.Yapılan çalışmalar ve analizler sonucunda öncelikle İvrindi'nin taşınmaz gelişimi için uygunluğu incelenmiş ve uygun olduğu tespit edilmiştir. Ardından sözkonusu ilçede seçilen 3 alanda S.W.O.T. analizi yapılmış, tehdit ve fırsatlar değerlendirilmiş, bunların neticesinde Kurtuluş Mahallesinde General Prof.Dr.Ergün Demiralp Caddesi üzerinde yeni planda gelişme alanları içinde yer almakta olan ve büyüklüğü 6215,12 m² olan arsa 3 binalı konut projesi için uygun görülmüştür. Yapı maliyeti ile proje verimliliği araştırılmış, yapı maliyeti 3101416.5 TL olarak hesaplanmış, iç verim ise % 37.olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Real Estate; is the determination of possible values of an ?immovable property?, ?immovable property development project? or ?rights and benefits of an immovable property? at a determined date on the basis of independent, equitable, and objective criterions. Geographic information system is a system of hardware, software and methods covering the processes of ?spatial data enclosing?, ?spatial data management?, ?spatial data process?, ?spatial data analyse?, ?spatial data modelling?, and ?spatial data display?, which is designed for the purpose of solving managerial problems originating from complex planning. Geographic information system, especially provides more accurate and quicker analyse of geographic information than traditional methods. This study is prepared on the point that geographic information systems can also be useful for ?immovable property development project? as it is useful for many applications. In some parts of this study complex data are changed into simple and visual situation by using GIS. The pilot area is selected as İvrindi district of the province of Balıkesir. Research has been done and survey has been conducted for determination of current situation of the area, then data has been conveyed into CAD environment through associating cadastral status with current situation. Also, questionnaire for households and business has been developed to determine social-economic status of the area, and data received through questionnaires has been conveyed in ms office database format. In addition, various analyses have been carried out in GIS environment with the help of some data in the database format.According to results of studies and analysis firstly appropriateness of İvrindi is examined for real estate development. After then S.W.O.T. analysis is performed at 3 selected location in İvrindi, and opportunies and threats are assessed. 6215.12 m2 area at Kurtuluş district General Prof. Dr. Ergün Demiralp street is seen appropriate to construct residence project which consists of three building. Construction costs and project efficiency are examined, construction cost is calculated as 3101416.5 TL, internal efficiency is found as 37 %.