Bazı mühendislik malzemelerinde korozyonun doğal frekans ve sönümlemeye olan etkisinin incelenmesi
Corrosion effect on natural frequency and damping for engineering materials
- Tez No: 244387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, korozyona maruz kalmış malzemelerin sönümlemeye olan etkisi incelenmiştir.PVC, 304 paslanmaz çeliği, 1018 imalat çeliği ve 8 kat dokuma cam-epoksi gibi bazı malzemeler korozyona maruz bırakılmıştır. Malzemelerin korozyonunda termal su, deniz suyu, şebeke suyu ve %10 çözelti halindeki sülfürik asit kullanılmıştır. Korozyon öncesi ve sonrasındaki frekans değerleri ve damping faktörü belirlenmiştir.Sonuçlardan görülmüştür ki, korozyondan en çok 1018 çeliği etkilenmiştir. Diğer malzemeler ise korozyondan fazla etkilenmemiştir. Korozyon deneylerinde kullanılan sıvıların malzemeler üzerinde önemli bir korozif etki oluşturmamıştır. Ancak %10 çözelti halindeki sülfürik asidin deney numunelerine önemli korozyon sonucu verdiği hasardan çok, genel olarak asit özelliğinden dolayı deney numuneleri üzerinden malzeme kaybı söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, corrosion effect on natural frequency and damping for four different engineering materials has been investigated. PVC, 304 stainless steel, 1018 mild steel and 8-ply woven glass-epoxy composite were subjected to corrosion. Thermal water, sea water, tap water, and %10 sulfuric acid were used in the corrosion tests. Natural frequency and damping factor were measured for new materials and corrosive materials during the six months of period.It is seen that corrosion damage is the most effective for 1018 mild steel. On the other hand, the other materials weren?t nearly affected from the corrosion. In addition, the acidic properties of 10% sulfuric acid solution are more destructive than corrosion effect for the materials.