Ahmet Necdet Sezer Kampüs alanı zemin bilgi sistemi
Campus soil information system of ANS area
  1. Tez No: 244405
  2. Yazar: ALİ CIRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde bilgi ve teknoloji sürekli gelişim içerisindedir. Gelişmeler ile insanların yaşam standardı, uygulama zorlukları gibi alanlarda kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu gelişmeler harita ve haritacılık alanında yer alan coğrafi bilgi sistemleridir. Coğrafi Bilgi Sistem programları(CBS) ile haritalar çizilebilir, sayısal haritalar oluşturulabilir, haritalar üzerine veri girişi yapılabilir, işlenebilir, analiz edilebilir ve bu veriler sayısal haritalar üzerinde sorgulayabilen bilgisayar programlarıdır. Programlarda işlemler yapıldıktan sonra hazırlanan sayısal haritalar internet ortamına aktarılır. Kişiler istedikleri zamanda internetten bu haritaları görebilir ve analizleri inceleyerek önceden bilgi edinmiş olurlar. Bir çalışma yapacaklar ise CBS haritalarını kullanarak işlerine yön verir ve zamandan tasarruf sağlarlar.Bu Çalışmada Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı Ahmet Necdet Sezer Kampüs(ANS) alanı Zemin Bilgi Sisteminin oluşturulması amaçlanmıştır. ANS Kampus alanı uydu görüntüsü üzerinde daha önceden yapılmasına karar verilmiş 29 nokta işaretlenmiştir. Her bir nokta üzerinde arazi deneyi olan Dinamik penetrasyon testi yapılmıştır. Dinamik penetrasyon test cihazı ile 10cm aralıklarla 9.5m derinliğe kadar inilmiştir. Ölçüm sonucunda alınan değerler kayıt edilmiştir. Kayıtlar sayısal harita üretilmesi, veri girişi ve analizi yapılabilmesi özelliği olan coğrafi bilgi sistemleri programı Arc GIS 9.2 programına aktarıldı. ANS kampüs alanı zemininde yapılan DPT deney sonuçları sayısallaştırılmış haritaya veri olarak girildi. Arc GIS programın analiz etme özelliği ile deney yapılmış 29 noktanın birbirine göre zemin taşıma gücü bulunmuş ve bilgisayar üzerinde görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information and technology is in continuous development. Standard of living of people with developments, implementation challenges in areas such as facilities are provided. These developments in the field of cartography to map and geographic information systems. Geographic information system program (GIS) and maps can be drawn, digital maps can be created, the map can be made on data entry, can be processed, analyzed, and these data are computer programs that can query on the digital map. The program has been made in the preparation process of the digital map will be transferred to the internet environment. People want to see this map from the internet to review and analyze information in advance will. A study will use the GIS map gives directions to the business and provide time saving.İn this study Afyon Kocatepe University, Ahmet Necdet Sezer Campus depend (ANS) field is intended to be the formation of ground Information System. ANS satellite image on campus already has been decided to make 29 points marked. On each point, the dynamic penetration test, field tests have been made. Dynamic penetration test device with up to 10cm in depth was 9.5mm intervals. As a result of registration, were taken for measurement. Records digital map production, data entry and analysis features that can be made for geographic information systems program has been transferred to the Arc GIS 9.2 program. ANS campus area in the floor of the digitized map data to the DPT as the experimental results were entered. Arc GIS program with the ability to analyze each of the experiments made by 29 points in the power and ground bearing was displayed on a computer.