Haliç'te metal kirliliği
Metal pollutıon ın golden horn
  1. Tez No: 244406
  2. Yazar: MAHMUT SELİM ERŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Haliçler tatlı suyun tuzlu suya karıştığı terrijenik, biojenik ve antropojenik materyallerin hidrolojik koşullara göre değişiklik gösterdiği alanlardır. Bu çalışmada Haliç'te su kolonunda, aksıda katı maddede ve sedimentte metal kirliliği araştırılacaktır. Bu amaçla bir yıl boyunca, Haliç'te; Sarayburnu Orta (Yüzey-10m), Sarayburnu Kıyı (Yüzey-10m), Galata Köprüsü (Yüzey-10m-Dip), Unkapanı Köprüsü (Yüzey-10m-Dip), Kasımpaşa (Yüzey-Dip), Camialtı (Yüzey-Dip), Valide Sultan Köprüsü (Yüzey-Dip), Haliç Köprüsü (Yüzey-Dip), Eyüp-Sütlüce (Yüzey-Dip), Adalar Önü (Yüzey-Dip), Adalar Sonu (Yüzey) istasyonlarından örnekleme yapılmıştır. Suda metal analizlerinde; Hg, Fe, Mn, Pb, Cu, Cd ve Cr askıda katı madde analizlerinde ise Fe, Mn, Pb, Cu, Cd, Al ve Cr içerikleri ve dağılımları incelenmiştir.Sediment örnekleri yılda bir kez olmak üzere, Galata Köprüsü, Unkapanı Köprüsü, Kasımpaşa, Haliç Köprüsü, Eyüp Sütlüce ve Adalar Sonu istastonlarından toplanmıştır. Toplanan yüzey sedimentlerinde Hg, Al, Fe, Mn, Pb, Cu, Cd, Cr, CaCO3, Corg içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Estuaries are transitional zones between fresh water and salt water environments where terrigenic,biogenic and anthropogenic materials of varied origin are known to be trapped in considerable amounts according to the prevailing hydrologic conditions. In this study, Metal pollution was investigated in water coloum, total suspended solid and surface sediment in Golden Horn.For this intention samples were collected at 11 station which are Middle of Sarayburnu Station (Surface water -10m), Shelf of Sarayburnu Station (Surface water -10m), Galata Bridge Station (Surface water -10m-Bottom), Unkapanı Bridge Station (Surface water -10m-Bottom), Kasımpaşa Station (Surface water -Bottom), Camialtı Station (Surface water- Bottom), Valide Sultan Bridge Station (Surface water -Bottom), Haliç Bridge Station (Surface water -Bottom), Eyüp-Sütlüce Station (Surface water -Bottom), In front of Adalar (Surface water - Bottom) Station, End of Islands (Surface water) Station in Golden Horn. Contents of Hg, Fe, Mn, Pb, Cu, Cr, Cd were measured in sea water and Fe, Mn, Pb, Cu, Cr, Cd, Al were measured in total suspended solid.Surface sediments samples were collected one time in a year at Galata Bridge Station, Unkapanı Bridge Station, Kasımpaşa Station, Haliç Bridge Station, Eyüp-Sütlüce Station and End of Islands Station. Contents of Hg, Al, Fe, Cr, Mn, Pb, Cu, Cd, CaCO3, Corg were measured in collected surface sediments.