Çanakkale Boğazı deniz kazaları ve çevreye olan etkileri
Sea accidents on the strait of Çanakkale (Dardanelles) and environmental effects
  1. Tez No: 244411
  2. Yazar: ALPASLAN TATLISULUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, Marine Science, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'yi çevreleyen denizlerin ve boğazların, ana kütle olan okyanuslara oranla çok küçük olması ve kısıtlı madde alışverişinin bulunması bu su kütlelerinde kirlenmenin büyük ölçüde birikim yapmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ülkemizi çevreleyen denizler gemi trafiği sonucunda bilinçli veya bilinçsiz bırakılacak olan maddelerle kirletilmektedir.Halihazırda dünyanın en tehlikeli boğazları olarak görülen İstanbul ve Çanakkale Boğazı dünya pazarlarına Orta Asya'dan ham petrol taşıyacak büyük tankerlerin sayısındaki ani artışla karşı karşıyadır.Bu tez çalışmasında Çanakkale Boğazı ve buna bağlı olarak İstanbul Boğazı ve Marmara Denizinin ülke stratejisi açısından önemi vurgulanmış, özellikle Çanakkale Boğazındaki kazalar ve etkileri incelenmiş, sonuç olarak da alınması gereken tedbirler ve öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cause of Turkish coasts? restricted and the waters? not easy changable according to the oceans, their waters can easyly be polluted. So our coasts can easyly can be polleted with the ships or anything else on porpuse or not. Especially the effects of the ship accidents are very important and critical.So far the most dangerous satraits are Turkish Strait System in the world. And we are now face to transfering The Middle Asian Petrols by way of Turkish Strait System.In this thesis reserch; It?s given the vital importance to Turkish Strait System for Turkey as the strategical position. Try to find out the effects of the ship accidents on The Strait of Canakkale (Dardanelles) and try to find out the solution and advices.