Türk boğazlarındaki deniz kazaları ve yangın emniyeti
Ship accidents in Turkish straits and fire safety
- Tez No: 169004
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk Boğazları'ndaki geçiş rejimi, 1936 Montreux Sözleşmesi, Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü, Türk Boğazlan Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü, yangın ve yangın emniyeti uygulamaları incelenerek Türk Boğazları'ndaki gemi kazaları ve bu kazalar sonucunda meydana gelen yangınlara karşı emniyeti sağlamak amacıyla yapılması gerekenler araştırılmıştır. Konumuzla ilgili olarak Türk Boğazlan, deniz kazaları, gemi yangınları, yangın emniyeti, boğazlardan geçiş konularında yazılmış olan kitaplar, makaleler, müracat kaynağımız olmuştur. Aynı zamanda elektronik kaynaklardan da yararlanılmıştır. Türk Boğazlan ve yangın konulan ile ilgili tüzüklere, antlaşmalara, yönetmeliklere ve uluslararası kurallara metin içerisinde değinilmiştir. Türk Boğazlar Bölgesi'ni oluşturan İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı'nın önemli geçiş yollarından biri olması sebebiyle bu bölgedeki yüksek trafik yoğunluğu, coğrafi yapının deniz trafiğini olumsuz yönde etkilemesi ve olumsuz diğer şartlar nedeniyle bir çok deniz kazası ve bunun sonucunda da yangın meydana gelmiştir. Bu kazalar Türk Boğazlar Bölgesi'nin güvenliğini olumsuz yönde tehdit etmektedir. 1936 Montreux Sözleşmesi'yle Türkiye, Boğazlardan tüm gemilere geçiş serbestisi ilkesini uygulamayı kabul etmesine rağmen yükümlülüklerini yerine getirdiği müddetçe Boğazlar' da güvenliğin sağlanması açısından trafiğin düzenlenmesi konusunda özgürdür. Tüm risk faktörleri, kazaların yoğunluğu ve kazalar sonucunda oluşan yangınların çevreye verebileceği zararların büyüklüğü, Boğazlarımızda yangın emniyetinin sağlanması ile ilgili olarak daha fazla önlem alınmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Having examined the strategy of transit in the Turkish Straits, the Montreux Treaty in 1936, the Regulation and Prevention of Disputes at Sea, the Arrangement and Regulation of Sea Traffic in the Turkish Straits and fire and fire safety practices, this study dealt with the ship accidents, the fires that were broke out in these accidents and the measurements to provide safety against the fire in the Turkish Straits. Literature that are related to the Turkish Straits, sea accidents, ship fires, fire safety as well as brooks, articles and documents written on transit in straits havebeen used as sources of reference. The study also benefited from e-sources. Within the framework of this study, it is also discussed and taken into account the Turkish Straits, the issues concerning fires and their regulations, treaties, instructions and international code of practices. The Turkish Straits region, which covers the Bosphorus Straits, Sea of Marmara and the Dardanelles Straits, are very important strategic and busy sea transit routes. Because of the heavy sea traffic, congestion and geographical structure that affect negatively sea traffic in the region, many sea accidents happened and consequently fires broke out. These accidents negatively affect and threaten the safety of Turkish Straits region. According to the Montreux Treaty in 1936, although Turkey accepts the implementation of the rule of free transit of all ships in the Straits but as long as she carries out her responsibilities, Turkey is free to regulate the traffic for safety in the Straits. It is necessary to take into account all risk factors like more strict measurements to provide fire safety and prevent damages given to environment as results of congestion of accidents and fires in our Straits. in