Bitkilerde CBF/DREB transkripsiyon faktörlerini kodlayan gen homologlarının zeytin (Olea europaea) bitkisinden izolasyonları
Isolation of homologues of genes encoding CBF/DREB transcription factors in plants from olive (Olea europaea) plant
  1. Tez No: 244417
  2. Yazar: GİZEM HACIMUTO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY VURAL KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Düşük sıcaklık, bitkilerde, dağılım, büyüme ve üremeyi sınırlandıran en yaygın çevresel streslerden biridir. Düşük sıcaklık stresi, dünya çapında ürün kayıplarına ve çeşitli düzeylerde hücresel ve moleküler cevaplara neden olur.Bitkilerde kuraklık, düşük sıcaklık ve tuzluluk uyarımlı genlerin promotorlarında bulunan bir cis-acting element olan DRE/CRT, bu genlerin anlatımına yol açar. DRE/CRT elementleri her iki yanında farklı nükleotidler bulunabilen, CCGAC dizisi taşırlar. CBF/DREB1,bu cis-acting elementlere bağlanır ve strese bağlı gen anlatımını kontrol eder.CBF geni ilk Arabidopsis bitkisinde saptanmıştır. Daha sonra yapılan çalışmalarla, Brassica napus, Arpa (Hordeum vulgare) , Mısır ( Zea mays ) , Pamuk ( Gossypium hirsutum), Buğday (Triticum aestium),Brassica napus, Capsella bursa-pastoris, Kavak (Populus spp.),Ökaliptus (Eucalyptus spp.), Kiraz (Prunus avium), Elma (Malus baccata) ve pek çok palmiye türü gibi bitkilerden izole edilmiştir.CBF/DREB1 proteinleri, PKK/RPAGRxKFxETRHP ve DSAWR işaret dizisini taşıyan, AP2/ERF DNA bağlanma proteinleri ailesine mensuptur.CBF1 protein dizisi 213 aminoasitten oluşmuş olup, N-sonlanma bölgesi (1?32 aminoasitler arası), potansiyel çekirdek lokalizasyon sinyali (33?44), AP2 Domaini (48?106) ve asidik bölge (107?213) olmak üzere dört bölgedir.Tezin amacı, CBF/DREB gen homologlarını zeytin bitkisinden (Olea europae) izole etmektir.
Özet (Çeviri)
Low temperature is, one of the most common enviromental limitations affecting distribution, growth and productivity of plants. Low temperature stress causes yield losses of many crop species worldwide and plant responses may be at cellular and molecular level to low temperature.A cis-acting element, DRE/CRT (Dehydration responsive elements / C repeats), is involved in gene expression in response to drought, low-temperature and high salinity, in higher plants. DRE / CRT elements have CCGAC core sequence with different flanking nucleotides. CBF/ DREB1 bind to these cis-acting elements and control stress dependent gene expression.CBF gene was first identified in Arabidopsis thaliana. CBF homologous were isolated from Brassica napus, Hordeum vulgare, Zea mays, Gossypium hirsutum, Triticum aestium, Capsella bursa-pastoris, Populus spp. , Eucalyptus spp. ,Prunus avium, Malus baccata and most of palms in further studies.CBF/DREB1 proteins are member of AP2/ERF family of DNA-binding proteins that have two signature sequence PKK/RPAGRxKFxETRHP and DSAWR. CBF is a 213 amino acid protein that contains N-terminal region (1?32), Core signal ( 33?44) ,AP2 domain (48?106) and acidic region (107?213).The aim of the thesis is to isolate the homologous of genes that encode CBF/DREB proteins in olive plant (Olea europaea) .