Mimarlıktaki yer-zemin-yapı ilişkilerinin eğitim amaçlı görselleştirilmesi
Visualisation of place-ground-building relations in architecture for educational purposes
- Tez No: 244416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Görselleştirme, birçok farklı disiplin gibi, mimarlığın dolayısıyla mimarlık eğitiminin de devamlı kullandığı bir ortak alandır. Çağımızdaki gelişmelerle sürekli güncellenen bu ortak alandan, mimarlık eğitiminde bir gereksinim olduğuna inanılan yer kavramın açımlanması adına faydalanmanın yollarını araştırmak, bu çalışmanın çıkış noktasını belirlemektedir.Bu bakış açısıyla, giriş bölümü olan Bölüm 1'de konunun güncelliği ve mimarlık açısından taşıdığı önem ele alınmıştır.Bölüm 2'de ?Mimarlık Eğitimi ve Görselleştirme? başlığı altında, görselleştirme ve eğitim kavramları mimarlık eğitimi üzerinden kuramsal yakınlık kurularak birlikte incelenmiştir. Bölüm 2.1, 2.2 ve 2.3'de görselleştirmenin tanımı ve alt kavramlarıyla birlikte oluşturduğu kültürel açılım, görselliğin algı daha özel bir çerçevede mekân algısıyla ilişkileri, görselleştirmenin gerçekleştirildiği ortamlar ve söz konusu ortamlardan sayısal ortamların getirdiği olanaklar ele alınmıştır. Bölüm 2.4 ve 2.5'de genel anlamda eğitimden özelinde mimarlık eğitimine inen bir bakış açısıyla, görselleştirmenin eğitim ve öğretim başlıklarıyla, özgün bir yararlanma alanı olarak etkileşimi ve bu başlıklardaki araştırmalara yön verme yeteneği irdelenmiştir.Bölüm 3, mimarlıktaki yer-zemin-yapı ilişkilerinin doğasını açıklamak; kavramların sınırlarını ve kapsamlarını açmak, birbirleriyle olan ilişkilerini ortaya çıkarmak ve bu ilişkilerin dayandığı ilkeleri somutlaştırmak ana fikri etrafında oluşturulmuştur. Bölüm 3.1, 3.2, 3.3 ve 3.4'de yer kavramının tarih dizini içerisinde değişen felsefi karşılığına ve mekân kavramıyla olan ayrımına, yerin coğrafya, geometri, jeoloji ve mimarlık gibi farklı bilim dallarında taşıdığı anlama, yeri, mimari tasarımın temel girdisi olarak kabul eden örneklerin yapısına değinilmiştir. Bölüm 3.5'de ise, yerin bir bileşeni olarak ele alınan zemin kavramının yakınlığı bulunan diğer alt ya da yan kavramlarla olan ilişkisi irdelenmiştir.Bölüm 4'de; Bölüm 2'de tanımlanan ilkeleri ve yöntemleri, Bölüm 3'de ortaya konan ilişkileri temel alan bireşim (sentez) niteliğinde deneysel bir görselleştirme çalışmasının (deneysel çalışma) tasarımı yapılmıştır. Yerin nesnel bir boyutu olarak değerlendirilen zeminin, yapı ile birlikteliği, F. Ching'in konuyla ilgili kitabının kapsamı paralelliğinde; sınır, bölge, süreklilik başlıkları temelli, oldukça dar ve kavrama dayalı bir çerçevede ele alınarak beş farklı ilişki tanımlanmıştır. Sonuç ürünü olarak, sayısal ortamda, tanımlanan beş farklı ilişkiye ait üç boyutlu ve hareketli görseller oluşturulmuştur.Sonuçlar bölümü olan Bölüm 5'de ise, araştırmanın hedeflenen amacına uygunluğu ve geliştirilmesine yönelik değerlendirmeler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Visualization is the common area used continously in architecture and architecture education as well as other different disiplines. In this common area; what defines the starting point of this study is; to search ways in order to define the place concept which is believed as a need in the architecture education.In this point of view, the currency and the importance of this subject is discussed in Chapter 1In Chapter 2, under the title ?Architecture Education and Visualization?, visualization and education concepts are provided with theoretical relationship. In Chapters 2.1, 2.2 and 2.3; the definition of visualization and the cultural exposion with its sub-consepts, the relationship between visuality and perception with emphasis on space perseption, the media where the visualization occurs and the possiblities that are brought by digital medias are analised. In Chapters 2.4 and 2.5; the relationship between visualization and the education and teaching, along with the related ways in the architecture education is studied.In Chapter 3, to explain the nature of the place-ground-building relations, to define the limits and scopes of these concepts to expose the relationships of these concepts and to concrete the principles of these concepts are aimed. In Chapters 3.1, 3.2, 3.3 and 3.4; the variations of the philosophical definition in the historical background of the place concept, the distinction between space and place concepts, the meaning of the place concept in different disiplines such as geography, geometry, geology and architecture and the structure of the samples that accepts the place concept as a basic factor of the architectural design are studied. In chapter 3.5; the ground concept as a componant of the place concept and the relations between the other sub-consepts of the place concept are investigated.In Chapter 4; an experimental visualization is designed according to the synthesis of the principles and methods defined in Chapter 2 and the relations in Chapter 3. Relation between the ground accepted as a objective sub-concept of the place and the building, is studided parallel to the scope of the book written by F. Ching. Then, 5 different relations are defined based on a narrow and conceptional perspective and the titles; boundary, region, permanance. As a result product, in digital media, 3d animation belonging to 5 different relations created.In conclusion Chapter 5, the appropriateness of this research to its purpose and evaluations to this study?s delevopments are exposed.