Su altı patlamalarının boru hatlarına etkisinin bilgisayar ortamında incelenmesi
Computational analysis of effects of underwater explosion on pipelines
- Tez No: 244422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER KEPÇELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Basit geometrilerle oluşturulan dinamik problemlerin çözümü bilgisayar desteği olmadan da gerçekleştirilebilmektedir. Sıvı katı temas durumunu ve daha kompleks geometrileri içeren modellerin çözümünde daha sıklıkla sonlu elemanlar yöntemi ve bu yöntemi kullanarak çalışan paket programlar kullanılmaktadır. Problemde patlama gibi lineer olmayan davranış sergileyen durumların olması durumunda da bir paket programdan destek alınması, çözüme ulaşmada kaçınılmaz olarak görülmektedir.Bu çalışmada su altında kalan bir konstrüksiyonun yine su altında meydana gelen bir patlamanın ısı ve basıncından nasıl etkilendiği konusu Autodyn paket programı kullanılarak araştırılmıştır. Konstrüksiyonun çeşitli noktalarından alınan yer değiştirme, hız, ivme ve basınç değerlerine bakılarak, kullanılan patlayıcı büyüklüğü ve etki noktasına olan mesafesinin yapıya ne kadar zarar verebileceği tespit edilmiştir.Bu yöntem, ülkelerin savunma alanında önemli bir yer tutan deniz araçları ya da stratejik öneme sahip boru hatları gibi konstrüksiyonların olası saldırı ya da kaza durumlarında ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı bilgisine ulaşma imkanı vermiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic problems composed of simple geometries can be solved without the help of computers. Problems with more complex geometries and fluid structure interaction are usually solved with the help of finite elements method or softwares which use this method. If there is non linear dynamic factors in the problem it must be solved by a software in order to gain best results.In this study, the topic of an underwater construction which is subjected to an underwater explosion and effects of pressure and heat is investigated by Autodyn software. Magnitudes of displacement, velocity, accelaration and pressure values are collected from several gauges that located on different points on structure and used to see the effects of weight and distance of explosive.This method makes it possible to have the knowledge about an attack or disaster scenario to structures like vessels or underwater pipelines which have strategical importance for a country.