Esnek üst yapılarda tuğla kırığı atıklarının deneysel olarak irdelenmesi
Experimental redearch of using waste brick in flexible highway pavements
- Tez No: 244439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde dünya genelinde çeşitli endüstriyel işlemler sonucu atık malzemeler ortaya çıkmaktadır. Atık malzemelerin miktarında olan artmalar sonucunda birçok ülkede bu atıkların nasıl kullanılabileceği üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Atık malzemelerini, ana malzemelerin miktarında azaltma yapılarak ana malzemelerin yerine kullanımıyla çevreye verilen zarar en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Böylece doğal kaynaklar daha iyi kullanılmış olacak ve atık malzemelerin kullanımıyla çevre kirliliği azalacaktır.Türkiye' de tuğla ve kiremit üretimi endüstride önemli bir yere sahiptir. Üç odalı bir apartman dairesinde kullanılan tuğla miktarı yaklaşık olarak 3000 adet olduğu düşünülürse, üretilecek tuğla miktarı ve ortaya çıkacak atık malzeme miktarı düşünülür. Ortaya çıkan tuğla atıkları öğütülerek spor alanlarına serilmesiyle kullanılmaktadır. Ancak bu işlem çok az atık miktarını kapsamaktadır. Türkiye' de yılda yaklaşık 75 milyar tuğla ve 700 milyon kiremit üretimi gerçekleşmektedir. Yaklaşık olarak tuğla kiremit üretiminin % 7' sinin atık malzeme olarak ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Ortaya çıkan atık malzemeleri koyacak büyük depo alanları gerekmektedir. Tuğla ve kiremit atıklarının kullanılmasıyla çevresel ve ekonomik faydalar sağlanacaktır.Bu çalışmada atık tuğla kırıkları, asfaltın binder tabakasında kullanılan agrega ağırlığının % 25 ve % 50 oranında kullanılmış ve deneysel araştırmalar yapılmıştır. Kullanılan tuğla kırığı atıklarının boyutları 0-4, 4-8, 8-16 mm' dir. Optimum bitüm miktarı tayini için % 3.5, 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, oranlarında bitüm kullanılmıştır, her oran için 3 adet numune hazırlanmıştır. Kullanılan bitümün penetrasyonu AC 50-70' tir. Karışım sıcaklığı 165 derecedir. Numunelere Marshall testi ve sünme testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tuğla kırığı deformasyonu azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, numerous waste materials result from manufacturing operations, service industries and households in the world. The rising of waste materials that many countries have stil made researching how to reuse waste materials so that they give fewer hazard to the enviroment. Waste can be used as admixtures. Therefore natural sources are used more efficiently and the enviroment is protected from waste deposits.In Turkey, the producing brick has very important place in industry. Aproximately 3000 bricks used for an apartment flat, which has three rooms. So that, while building an apartment flat waste brick materials appear. Apart of waste brick is used on sport area, sprawing them on to a sport area?s surface. In a year 75 billiards bricks and 700 millions tiles produce in Turkey. Aproximatey 7 % of them appear waste materials. Reusing waste materials has many economical and enviromental advantages.In this study waste brick is used as an admixture for asphalt concrete replace of by the weight of using aggregates. It is grind into smaller pieces 0-4, 4-8, 8-16mm sieve size.The using waste birck is % 25 and % 50 of by the weight of using aggregates. For every bitumen ratio, 3 sample prepeared. Bitumen ratio is used %3.5, 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5 until to find the optimum bitumen ratio for the using aggregates. The temperature of mixture is 165 celcius and penetration of bitumen is AC 50-70. Labarotary tests applied to control and admixtured samples. The test results are shown in the following parts.