Ekmeklik buğdaylarda kalite kriterleri
Quality criterions of bread wheats
- Tez No: 244445
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çok geniş alanlarda ve farklı ekolojilerde yetiştirilen buğday çeşitleri arasında hem verim hem de kalite özelliklerinde farklılıklar görülmektedir. Bu çalışma ile aynı ve farklı çeşitlerin benzer ve farklı ekolojilerde gösterdikleri kalite özelliklerinde olası farklılıkların belirlenmesi, bu değişikliklerin ortaya çıkışında çeşidin ve çevrenin etkilerinin irdelenmesi ve bu özellikler bakımından çeşide bağlı en uygun değerleri gösteren çevrelerin ortaya konulması amaçlanmıştır.Araştırma materyali olarak Eskişehir ilinin merkez köyleri ve beldeleri ile Alpu ilçesine bağlı köy ve beldelerde yapılan kışlık buğday üretimlerinden Eskişehir Ticaret Borsasına getirilen ürünler kullanılmıştır. Bu ürünlerin ait olduğu buğday çeşitleri Bezostaja-1, Gerek 79, Kate A-1, Dağdaş 94 ve Vratza olarak belirlenmiştir.Çalışma; örnekleri incelenen yörelerde yetiştirilecek buğday çeşitlerini kuru veya sulu üretim koşullarına uygun olarak seçmenin önemli olduğunu göstermiş fakat daha da önemli olarak, yetiştirilen çeşide uygulanması gereken kültürel işlemlerin, diğer bir deyişle yetiştirme teknikleri uygulamasının, uygun ve yeterli olmasına dikkat etmek gereğini çok açık bir şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
As the wheat can be grown in wide ranges and in different ecologies, there are different kinds of wheat regarding to their quality and yield. With this research, it is aimed to determine the probable differences in the quality of different or the same cultivars wheat that are grown up in different or the same ecology; to examine the effects of environment and cultivars in the appearance of these differences; to determine the most appropriate environment for each cultivar to get higher quality.The different cultivar of wheat that are produced in the central villages/towns of Eskişehir and in the villages/towns of Alpu in winter and taken to the Trade Office of Eskişehir are used as study materials. These different variations are determined to be Bezostaja-1, Gerek 79, Kate A-1, Dağdaş 94 and Vratsa.Based on the results of the research done, it is concluded the cultivar of wheat to be produced in the examined districts should be selected taking into account the production conditions, the selected cultivar should be appropriate to dry or irrigated conditions. In addition, it is certainly revealed that the most appropriate and adequate production techniques for each cultivar should be determined and applied in the production phase.