Artan dozlarda azot uygulamasının tritikale (Xtriticosecale wittmack) genotiplerinin kardeşlenme özelliklerine etkisi
Effect of application of increasing nitrogen rates on tillering characters of triticale (Xtriticosecale wittmack) genotypes
  1. Tez No: 244446
  2. Yazar: NURCAN AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Birim alandaki bitki sayısı, bitki başına kardeş sayısı, başakta tane sayısı ve birim tane ağırlığı tahıllarda tane verimini belirleyen temel özelliklerdendir.Bu çalışmada, altı farklı tritikale çeşidi (Tatlıcak 97, Melez 2001, MİKHAM 2002, Karma 2000, Samur Sortu, Presto 2000) ve beş hat (TVD 3, TVD 4, KTVD 9, TVD 17, TVD 25) kullanılarak dört azot dozunun (0, 4, 8, 16 N kg/da) kardeşlerin başak özellikleri ve tane protein içeriklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.2006-2007 yetiştirme döneminde yürütülen bu çalışmada, genotiplerde uygulanan azot dozlarına karşı özelliklere göre kardeşler arasında farklılıklar ortaya çıkmıştır. Azot dozlarının kardeşlere etkisi; başak özelliklerinde başak uzunluğu %5 düzeyde önemli iken; başakta tane, tane ağırlığı, başakçık sayısı için %1 düzeyde önemli bulunmuştur. Tane özellikleri incelendiğinde; tane eni, tane boyu ve bin tane ağırlığı için azot uygulaması önemsiz iken, tane kalınlığı, tane verimi ve protein içeriği %1 düzeyde önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Grain yield of wheat depends on plants per area, tiller per plant, kernels per spike, and weight per kernel. However only some tillers produce grain; other fail to develop a spike and die before the main stem matures and this is related to genetic factors and other environmental conditions.This research is aimed to determination of effect on different nitrogen applications to ear characters and kernel protein contents of tillers by using six different Triticale genotypes (Tatlıcak 97, Melez 2001, MİKHAM 2002, Karma 2000, Samur Sorti, Presto 2000) and five lines (TVD 3, TVD 4, KTVD 9, TVD 17, TVD 25).In this experiment, some of differences was carried out between tillers in genotypes which was applied by nitrogen doses within growing period of 2006 ? 2007.Considering the effects of nitrogen doses for tillers, while importance of the length of ear is 5 %, kernels in ear, weigth of kernel, the number of ear was found 1 % important. When characterization of kernel examined, nitrogen application on yield and tickness of kernel and protein content was found important by 1 %, but the same application on width , length and thousand weight of kernel was found unimportant.