Effect of lime on the permeability properties of clay
Kirecin kilin permeabilite özellikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 24445
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kil perdelerin uygunluk değerlendirilmesi yapılırken öncelikli kriter, permeabilite değerleridir. Kirecin, kil perde materyali olarak kullanılabilecek vasıflara sahip olan kilin permeabilitesi üzerindeki etkilerini tespit etmek için bir çalışma yapıldı. Değişik kireç yüzdelerine sahip bir çok numune rijit duvarlı çelik kompaksiyon permeabilite aletleriyle test edildi. Deney sonuçları kireç katılmasının kilin permeabilite değerini arttırdığını gösterdi. Maksimum zararlı değişmeler yaklaşık olarak yüzde altı civarında gerçekleşti ve bu noktada permeabilite değerlerinde 1000 kat artış ölçüldü. Bu maksimum değerden sonra permeabilite değerlerinde düşüş gözlendi, fakat bu düşüş kireçle iyi leşt irilmemiş numunelerin değerlerine ulaşmadı (Deneyler yüzde 15 kireç içeriğine ulaşıldığında durduruldu).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF LIME ON THE PERMEABILITY PROPERTIES OF CLAY The primary criterion used in evaluating the suitability of clay liners is permeability. A study was made to determine the effect of lime on permeability properties of compacted clay which could be used as a clay liner material. Several samples with different lime percentages (by weight) were tested in rigid-wall steel compaction permeameters. Test results showed that addition of lime increased the permeability of clay. Maximum detrimental changes occurred at approximately six per cent lime contents, at which 1000 times increase in permeability was measured. After this maximum a decrease in permeability was observed, but it did not reach their untreated counterparts' values (tests were stopped at 15 per cent lime content).