Effect of lime and curing on permeability properties of compacted clay
- Tez No: 47532
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET KİRECİN VE KURUN SIKIŞTIRILMIŞ KILIN PERMEABILITE ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Sıkıştırılmış kil tabakalarının performanslarının önemi gön geçtikçe artmaktadır. Daha fazla ihtiyaç gösterilen, çevreye herhangi bir zarar vermeyen atık depolama alanları sıkıştırılmış kil üzerinde hem laboratuvarda hem de arazide kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini göstermektedir. Kireç, toprağı geliştirmek için yaygın şekilde kullanılan bir katkı malzemesidir. Bir kil tabakasının performansını laboratuvarda tahmin edebilmenin en önemli yollarından biri kilin sıkıştırılmış numuneleri üzerinde permeabilite deneyleri yapmaktır. Bu çalışmada, kirecin sıkıştırılmış kaolin kilinin üzerindeki etkileri incelendi. Değişik kür ortamlarında değişik kireç muhtevalı numuneler üzerinde testler yapıldı. Rijit-duvarlı sıkıştırma-kalıbı permeabilite aletleri kullanıldı. Sıkıştırma nem muhtevaları optimumun kuru veya yaş tarafında tutuldu. Uygun miktarda kirecin eklenmesi sıkıştırılmış kaolin kilinin permeabilitesini düşürdü. En etkili kireç oram ağırlıkça yüzde iki ila beş olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF LIME AND CURING ON PERMEABILITY PROPERTIES OF COMPACTED CLAY The importance of the performances of compacted clay liners is substantially increasing. The need for more waste disposal areas without giving any damage to the environment indicates a requirement for comprehensive studies on the compacted clays both in-situ and in laboratory. Lime is an extensively used additive which is utilized to improve the soil. One of the most important ways to predict the performance of a clay liner in laboratory is conducting permeability tests on the compacted specimens of the clay. In this study, the effect of lime on the permeability of compacted kaolin clay is investigated. Series of tests were conducted on the specimens with different lime contents under different curing conditions. Rigid- wall compaction-mold permeameters were used. The compaction moisture contents were in a range of dry side and wet side of optimum. The addition of appropriate amount of lime decreased the permeability of the compacted kaolin clay. The most effective lime content was found to be two to five per cent by weight