Capacity and technology selection via cost modelling in Turkish cement indutry
  1. Tez No: 24446
  2. Yazar: E. ORHAN OMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ARIKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çimento sanayiinde ekipman, hammadde ve üretim maliyetleri hakkında yeterli bilgi ışığında muhtemel yatırımcılara uygun teknoloji ve kapasite seçimi gibi kritik konularda yardım sağlayacak ekonomik analizler yapılmıştır. Bu tür analizlerin başarısı, gerekli teknolojik ve ekonomik verilerin güvenirliliğine sıkı sıkıya bağlı olduğundan, öncelikle yoğun bir pazar ve literatür araştırması yapılarak güvenilir bir veri tabanı oluşturulmuştur. Toplanan ekonomik veriler ham ve işletme malzemelerinin maliyeti, beher ekipman kalemlerinin kapasiteye bağlı maliyetleri, yurtta ve dünyada geçmiş, bugünkü ve gelecek çimento piyasa içerir. Teknolojik bilgi olarak, eldeki her teknoloji için birim üretim başına elektrik tüketimi gibi ana teknik parametreler, ve verimli ile - verimsiz işletimin bunlar üzerindeki etkileri toplanmıştır. Toplanan bilgiler Türk Çimento Endüstrisinin ekonomik analizini yapmak üzere Microsoft Works yazılım paketi ile işlenmişlerdir, önemli parametreler üzerinde duyarlılık analizleride yapılmıştır.viii Sonuçlar yapılacak yeni yatırımlarda, seçilecek üretim prosesi ne olursa olsun ki inker /gün olarak minimum 1500 ton'luk bir kapasite hedeflenmesi gerektiğini göstermektedir. üret im prosesinin seçiminde, önkalsinasyon kullanan ve kullamayan sistemler arasındaki tercihin, işletme koşullarına son derece bağımlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Discounted Cash Flow and Net Present Value methods have been used for analyses in Turkish Cement Industry to provide valuable help for prospective investors in crucial aspects such as selecting proper technology, capacity etc. given the relevant data on equipment, raw material and production costs. Both DCF and Net Present Value methods are heavily dependent upon compilation of relevant technological and economical data, hence a through market and literature survey has been conducted to establish a sound data base. Compiled economical data include costs of raw and operating materials, costs of individual equipment items as a function of capacity, past, present and future trends in cement consumption and production both in Turkey and abroad. As for technological information, main technological parameters such as electrical energy consumption per unit production etc, for each available technology and effects of efficient operation on these parameters have been compiled. The compiled information has been evaluated via DCFROI and NPV methods utilizing a software package; Microsoft Works. Sensitivity analyses on important parameters have also been carried out.vi Results indicate that a capacity of 1500 tons / clinker is the minimum to be employed in a new investment, regardless of the selected processing scheme. As for the proper processing scheme, selection between processes with and is highly dependent on the efficiency of actual plant oparation.