Kaynak işlemi sırasıda ısı geçişinin deneysel ve teorik analizi
Experimental and theoric analysis of heat transfer during welding process
  1. Tez No: 244452
  2. Yazar: SERKAN LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada günümüzde imalat teknolojilerinde yaygın olarak kullanılan kaynaklı imalat ile ilgili olarak kaynak esnasında meydana gelen ısı yayınımı ve kaynak malzemesindeki ısı transferi üzerine durulmuştur. Kaynak enerji değerleri belirtilmiştir. Hareketli ısı kaynağının teorik ısı iletim denklemi olan Rosenthal denklemi üzerine durulmuştur. Rosenthal'in almış olduğu ihmallere göre analitik formüller gösterilmiştir. Pik sıcaklığının yayınımı ile hareketli ısı kaynağı sonrası sıcaklık yayınımı için deney seti hazırlanıp kaynak yapılarak veriler kayıt edilmiştir. Bu veriler grafiksel olarak hazırlanıp incelenmiştir. Deney setine göre elde edilen veriler ışığında denklem geliştirilmiştir. Daha sonra ise sonlu eleman analizi için ANSYS bilgisayar yazılımı yardımıyla deneysel çalışma bilgisayar üzerinde modellenmiştir. Sonlu eleman analizine göre çıkan sonuçlar ile deneysel olarak yapılan çalışma sonrası elde ettiğimiz denklem karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak farklı noktalar için ANSYS üzerinden sonuçlar alınıp incelenmiştir.Hem sonlu eleman analizi sonrası hem de deneysel analiz sonrası elde edilen veriler ve sonuçlar karşılaştırılıp yorumlar yapılmıştır. Benzerlikler belirtilmiş farklılıklar için ise başka çalışmalara ışık tutması amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, nowadays welding used widespread at the product technologies ,which thermal diffusion and heat transfer over the welding part studied during welding process. Welding energy data have been explained. Rosenthal equation have been analyzed, which is motion heat source theory for heat conduction equation. Neglecting have been assumed in the analytical formula according to Rosenthal equation. Experimental setting has been prepared for peak temperature of diffusion and motion heat source of diffusion and data has been recorded. These data has been analyzed over the graphic. Equations have been improved according to the experimental setting. And then experimental study has been simulated on the computer according to ANSYS computer software for finite element analysis. Results of according to finite element analysis with study of experimental equation have been compared. As a result of different points have been get from calculation on ANSYS and they have been analyzed.Both finite element analysis and experimental analysis have been compared to each other and have been commented. Similarities have been indicated and proposed for different properties in the future study.