CNC tezgahlarda parçaya şekil verilmesi sırasında ısıl etkilerin teorik ve deneysel analizi
Theoretical and experimental analysis of thermal effects while machining a workpiece at CNC machines
  1. Tez No: 244453
  2. Yazar: ENGİN ÇINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada; bir CNC tezgahta, işleme yapılırken ortaya çıkan termal değişiminin teorik ve deneysel araştırmaları yapılıp, ölçüm metotları, deney düzenekleri incelenmiş, özellikle imalat sektörü için geliştirilmiş olan DEFORM Machining analiz programı yardımı ile farklı kesme hızı ve ilerlemelerde, takım ve iş parçası üzerindeki sıcaklık dağılımları hesaplanmıştır. Referans alınan bir deney ile elde edilen bu analiz sonuçları karşılaştırılmış, kesme parametrelerinin sıcaklık üzerine etkisi incelenmiş ve bu değerlerle uygun çalışan bir bağıntı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated theoretical and experimental studies of emerging thermal changing, while machining at CNC machines, then, investigated measurement methods, experiment setups, temperature distrubitions have been estimated in different cutting speeds and feeds by using DEFORM Machining 3D which is an analysis program, developed especially for manufacturing industry. Acquired results of this analysis have been compared with a reference experiment and effects of cutting parameters on temperature have been investigated and a relation has been developed which works in agreement with these values.