Uludağ Tipulidae (Diptera) faunası
Fauna of Uludağ Tipulidae (Diptera)
- Tez No: 244489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalısmamız, 04 Nisan 2006 ve 28 Haziran 2008 tarihleri arasında Bursa-Uludağ'ın 27 istasyonun da yapılan arazi çalısmaları sonucunda elde edilen değerleriiçermektedir. Bu çalısmada toplam 22 tür tespit edilmistir.Çalısma alanından tespit edilen 22 Tipulid türünün morfolojik özellikleri.Türkiye'deki ve Palearktik Bölgedeki dağılım haritaları ile erkek (hypopygium) ve disi(cerci) örneklerin genital yapıları ile kanat ve anten gibi morfotaksonomik yapılarınaait çizimler verilmistir.
Özet (Çeviri)
The resarch includes the values from the 27 fieldwork in Bursa Uludağ. Betweenthe dates of April 4 th 2006 June and 28 th 2008. A total number of 22 species areregistered in this resarch.The morphological peculiarities of the registered 22 Tipulid species: their mapof distrubution within Turkey and Palearktik Region and the drawings of genitalstructures from the male (hypopygium) and the female one (Cerci) example and alsothe drawings of their morphological structures such as wings and antennas are presentedin this resarch.