s-metrik geometrisi üzerine
On the s-metric geometry
- Tez No: 244494
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
s-düzlemi lineer yapı olarak hemen hemen Öklid düzlemi ile aynıdır. Şöyle ki s-düzlemindeki noktalar, doğrular Öklid düzlemi ile aynıdır ve açılar aynı yolla ölçülür. Fakat uzaklık fonksiyonu farklıdır. Bundan dolayı s-düzleminde uzaklıkla ilgili kavramların nasıl değiştiğini incelemek ilginçtir.İlk bölümde, gerekli olan bazı tanımlar verilmiş olarak s ? Metrik geometri kavramı açıklandı. Öklidyen geometri aksiyomları ifade edildi.İkinci bölümde, s ? Metrik geometrisinde çemberler çalışıldı ve örneklendirildi.Üçüncü bölümde, s ? Metrik geometrisinde A(x0,y0) noktasının verilen y=mx+n doğrusuna olan uzaklığı ifade edildi.Son bölümde, s ? Metrik geometrisinde bazı orta kümeler çalışıldı.
Özet (Çeviri)
s-plane is almost the same as the linear structure of the Euclidean analytical plane. In the s-plane, the points are the same, the lines as like in the Euclidean, and the angles are measured in the same way. However, the distance function is different. Because of this examining how the distance change in s-plane is interesting.In the first chapter, some definitions needed in the next chapters are given. First of all, the concept of s ? Metric geometry is explained. Axioms of Euclidean geometry are expressed.In the second chapter s ? circles are studied and exemplified the circles which are in the s ? metric geometry.In the third chapter and the distance of a point A=(x0,y0) to a given line y=mx+n in the s ? Metric geometry, is examined.In the last chapter some the midsets in the s ? Metric geometry are studied.