Solid waste disposal in sities with rough and irregular surfaces
  1. Tez No: 24452
  2. Yazar: BUKET ATTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KRİTON CURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
vii ÖZET Gün geçtikçe üzerinde daha çok durduğumuz çevresel sorunların en ihmal edilen ve önemlilerinden biriside katı atıklarin (çöplerin) kontrolüdür. Katı atıklar nelerdir? Katı atık kontrolünün önemi nedir? Toplanıp uzaklaştırılan çöplerin gerektiği gibi bertaraf edilmesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? Bu çalışmada, düzgün yapıda olmayan ve eğimli sahalarda uygulanabilecek katı atık düzenli depolama sahasının projelendirilmesi, saha düzeni ve işletilmesi ile ilgili önemli hususlar belirtilmiş ve bu esaslar Izmir Harmandalı katı atık düzenli depolama sahası örneği için uyarlanmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede katı atık depolama işlemi sağlıksız koşullarda çöplerin açık arazilere boşaltılması şeklinde yapılmaktadır. Bu çöpler birçok hastalıkların, kokunun, yeraltı sularının kirlenmesinin, veviii yangınların kaynağı durumundadırlar. Bütün bu problemlerin üstesinden gelebilmek için katı atıkların bertarafında en ekonomik ve uygulanabilir metodun katı atıkların düzenli bir şekilde depolanmasının olduğunu söyleyebiliriz. Katı atık kontrolü çok dinamik bir alan olduğu için bütün problemlerin çözümünde tek ve mükemmel bir metod yoktur. Her durumda mühendislik prensipleri operasyonal tercih ve yönetim sistemlerini geliştirmek için gerekli ekipman ve fasilite alternatiflerini seçmek için uygulanır. Bu durum sadece düzensiz yüzeylerin katı atık için müsait olduğu bölgeler için önem kazanır. Bu çalışmada genel prensipler îzmir Belediyesinin katı atık düzenli depolama sahası olarak Harmandalı mevkiine uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Solid waste management is concerned with the generation, onsite storage, collection, transfer and transport, processing and recovery, and disposal of solid wastes. Objective of this study is to present the general principles for the disposal of solid wastes on irregular and steep sloped area and to apply them to the site in Harmandali Izmir intended to be used as sanitary landfill. The major focus is specifically on residential and commercial solid wastes although industrial and other types of wastes are discussed briefly. The typical perception of landfilling in many developing and developed countries is that of a poorly managed dumping operation. Often the sites for such dumps are ill-conceived and the waste placement is nothing morevi than loose tipping from a collection vehicle. These dumps are commanly sources of nuisance, vermin, odour, litter, off-site migration of leachates, disease and fires. To come over all these problems, land disposal in the form of a sanitary landfill has been proved to be the most economical and acceptable method for the disposal of solid wastes. Solid waste management is a dynamic field, there is no“best method”for the solution of all the problems that arise. In each situation engineering principles must be applied to evaluate equipment and facility options, to make operational choices, and to develop management systems. This becomes especially important for districts where the only available area for disposal is of irregular surface. In this study after presenting the general principles these were applied to Harmandali which is intended to be used as the sanintary disposal site of Metropolitan Izmir.