Farklı işletme koşullarında fotovoltaik modüllerin performans parametrelerinin belirlenmesi
Determination of performance parameters of photovoltaic modules at different operating conditions
  1. Tez No: 244521
  2. Yazar: ERDEM CÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN BALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada farklı ışınım akıları ve farklı hücre sıcaklıklarında, tek kristallisilisyum ve çok kristalli silisyum fotovoltaik modüllerin etkinlikleri incelenmiş; hücreparametreleri her bir işletme koşulu için belirlenmiştir. Fotovoltaik sistemlerde performansdeğerlendirme ölçütü olarak sıkça kullanılan enerji ve güç dönüşüm verimlerinin yanı sıra,enerji dönüşüm prosesindeki toplam tersinmezlikleri ihtiva edecek şekilde, yeni bir ekserjiverimi tanımlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, fotovoltaik modüllerin akım terimlerininönemli ölçüde ışınım akısının bir fonksiyonu olduğunu, gerilim terimlerinin ise hücresıcaklığından dikkate değer biçimde etkilendiğini göstermiştir. Işınım akısının ve hücresıcaklığının fotovoltaik modüllerin etkinlik değerleri üzerinde etkin parametreler olduğugözlemlenmiştir. Ayrıca, farklı bağıl nem konsantrasyonlarında gerçekleştirilen dış ortamtestleriyle, fotovoltaik modüllerin akım terimlerinin bağıl nemden etkilenip etkilenmediğiaraştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiencies of monocrystalline silicon and polycrystalline siliconphotovoltaic modules at different illumination intensities and cell temperatures wereinvestigated and cell parameters were determined for each operating condition. Besides theenergy and power conversion efficiencies which are widely used as performanceevaluation criteria for photovoltaic systems, a novel exergy efficiency which includes thetotal irreversibilities in the energy conversion process was defined. The results showed thatcurrent parameters of the photovoltaic modules are completely the function of theillumination intensity while the voltage parameters are dramatically affected by the celltemperature. It was observed that illumination intensity and cell temperature were theeffective parameters on the efficiency rates of the photovoltaic modules. Furthermore, withthe outdoor experiments which were carried out for different relative humidityconcentrations, it was examined whether the current parameters of the photovoltaicmodules are affected by the relative humidity or not.