Tarihi çevre içinde üç boyutlu çalışmaların cepheler açısından algılamaya etkisi
Evaluating the effect of three dimensional studies to the perception of the facades in historical environments
  1. Tez No: 244531
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAĞSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Tarihi çevre içinde üç boyutlu çalışmaların cepheler açısından algılamaya etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; çalışmanın amacı ve yöntem belirtilmiş, konu ile ilgili kent kimliği ve tarihi çevrelerin önemi, tarihi çevre korumada çevresel koruma ölçeğinde örnekler, tarihi çevrede tasarım yaklaşımları, algı psikolojisi; algı ile ilgili kavramlar - tanımlar, algı bileşenleri ve algı süreci, mimarlıkta algı ve algılama, görsel algı, Gestalt algısı/ psikolojisi, mekânsal algı, çevresel algı başlıkları açıklanmıştır.İkinci bölümde; yapılan çalışmalar başlığı altında, Erzurum kenti hakkında genel bilgiler, çalışma alanı olan Erzurum Üç Kümbetler ve çevresi tanıtılması, Üç Kümbetler ve çevresinde yer alan tarihi konut örneklerinin seçimi ve alanda yer alan konut örneklerinin analizleri ve tipoloji çalışması, kullanılan yöntem ve teknikler, tipolojik çalışma başlığı altında konutlara ait saptama çalışması ve analizler ve genel değerlendirme, anket çalışması ve modelin oluşturulması, anket çalışmasına ait bulgular ve irdeleme ile anketlere ait sonuçlar yer almaktadır.Üçüncü bölümde; istatistik değerlendirmeler ile ulaşılan bulgular ve irdelemeler verilmiştir.Dördüncü bölümde; sonuçlar ve bu çalışma bağlamında, sonraki aşamalarda gerçekleştirilebilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study made for the aim of evaluating the effect of three dimensional studies to the perception of the facades in the historical environments consists of four parts.In the first part; the aim and the method of the study is defined and city identity and the importance of the historical environments in terms of the subject are indicated. Examples in the scale of Peripheral Preservation in Preserving the Historical Environments, Design Approaches in the Historical Environments, Psychology of Perception, Concepts and Definitions of Perception, Components and the Process of Perception, Perception in Architecture, Visual Perception, Gestalt Psychology/ Perception, Spatial Perception and Environmental Perception titles are explained.In the second part: general information about the city of Erzurum, definition of the study area (Erzurum Üç Kümbetler and its neighborhood), selection of the historical house examples locating in Üç Kümbetler and its neighborhood, analysis and the typology studies of the chosen historical house examples, method and techniques that are used, determination study, analysis and general evaluation above the typology title, questionnaire study and constituting the model, findings, discussions and results about questionnaire study were taken place.In the third part; findings and discussions of the statistical evaluations were given.In the fourth part; results and the suggestions that can be carried out in the later steps in the context of the study were given.