Determination of moisture susceptibility characteristics of polymer modified hot-mixed asphalt
Polimer modifiye bitümlerle elde edilen sıcak karışımların suya karşı duyarlılıklarının incelenmesi
- Tez No: 244574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ŞENGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Trafik hacmindeki ve dingil yüklerindeki artışlar ve üretim hataları, yollardan beklenen performansı ve hizmet ömrünü düşürmekte, tekerlek izi oluşumu, yorulma ve düşük sıcaklık çatlakları gibi bozulmalara sebep olmaktadır. Kaplamanın öngörülen ömür ve konfor düzeyinin sağlanması, büyük ölçüde karışımlarda kullanılan bitümlü bağlayıcının özelliklerine bağlıdır. Kaplamalarda meydana gelen en önemli deformasyon türlerinden biri de suya bağlı bozulmalardır. Bitümlü kaplamalarda suya bağlı bozulmaların miktarını etkileyen kullanılan agreganın çeşidi, bitümlü bağlayıcını özelikleri, karışım tasarımı ve yapım özellileri, trafik, çevresel etkenler, bitümlü bağlayıcıya eklenen katkıların özellikleri gibi birçok etmen bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı, elastomerik (SBS) ve plastomerik (EVA) polimer modifiye bitümlerle (PMB) hazırlanan ve farklı agrega türleri (bazalt-kalker agrega karışımı ve yalnız kalker agregası) içeren sıcak karışım asfaltların soyulma potansiyeli ve neme karşı hassasiyet özelliklerinin saptanmasıdır. Hazırlanan örneklerin bu özellikleri, Nicholson Soyulma Deneyi (ASTM D 1664), Modified Lottman Test (AASHTO T 283) deneylerinden bulgular ve Leica S 8 AP0 Stereo Mikroskobu kullanılarak elde edilen fotoğraflar yardımıyla değerlendirilmiştir.Deneysel sonuçlara göre, elastomerik ve plastomerik polimer modifikasyonların her ikisinin de suya bağlı bozulmaların asfalt karışımlar üzerindeki etkisini düşürdükleri ve kaplamanın neme karşı direncini arttırdıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalardan elde edilenlere göre, EVA PMB ile hazırlanan karışımların SBS PMB ile hazırlanan örneklere göre neme karşı hassasiyet üzerine etkisinin daha az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
By the increase in traffic volume, tire pressure, axle load and changes in environmental conditions cause serious premature failures in pavements such as rutting, fatigue and low temperature cracking as well as moisture induced damage. One of the major causes of premature pavement failure is also the moisture induced damage of asphalt concrete layer. Many variables affect the amount of water damage in asphalt concrete layer such as the type of aggregate, bitumen, mixture design and construction, level of traffic, environment and the additive properties that are introduced to the bitumen, aggregate or bitumen-aggregate mixture.This study is the aimed to determine the effect of additives such as elastomeric (SBS) and plastomeric (EVA) polymer modified bitumen (PMB) on the stripping potential and moisture susceptibility characteristics of hot mix asphalt (HMA) containing different types of aggregate (basalt-limestone aggregate mixture and limestone aggregate). The stripping properties and moisture susceptibility characteristics of the samples have been evaluated by means of captured images and Nicholson Stripping Test (ASTM D 1664) as well as Modified Lottman Test (AASHTO T 283) respectively.The results indicated that both elastomeric (SBS) and plastomeric (EVA) polymer modification increased the resistance of asphalt mixtures to the detrimental effects of water. Moreover, it was found out that samples prepared with EVA PMB exhibits more moisture susceptibility compared to samples prepared with SBS PMB.