Product reliability
Ürün güvenilirliği
- Tez No: 244578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma komponent bazlı ürün güvenilirliği ve teknik bir konu olmayan garanti üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ürün güvenilirliği, garanti süresinin belirlenmesinde kullanılan kilit bir faktördür. Bu açıdan güvenilirlik önemli bir rol oynar ki garantiye ilişkin yanlış tahminlemeler firmalara çok büyük maliyetler getirir.Çalışmanın amacı, imalat sektöründeki ürünlerin genel güvenilirliğine ilişkin yapılarını ampirik olarak incelemek ve bir elektronik fabrikasında vaka incelemesi olarak yapılan çalışmanın sonucuna göre çıkarsamalarda bulunmaktır. Bu yüzden güvenilirlik kavramı üretim bakış açısı ile verilecektir. Bir vaka çalışması da uygulama olarak ele alınmış olup güvenilirliğin üretim endüstrisinde nasıl sonuçlandığı incelenmiştir. LCD televizyonlar araştırmaya tabi tutulmuştur. Güvenilirliği test etmek için parametrik Weibull modeli kullanılmış ve bozulma oranları doğrusal regresyon yolu ile tahminlenmiştir. Bu çalışma için servis departmanından ürünlerin yaşamlarına ilişkin veriler toplanmış ve bunlar sensörlü bir şekilde MINITAB14 yazılımında değerlendirilmiştir.Analiz sonuçları LCD televizyonların operasyonel çalışma sürelerine ilişkin performanslarını değerlendirmede referans oluşturmuştur. Bunun yardımıyla bozulmaların aylık, yıllık veya belirli bir zaman dilimine ilişkin dağılımları tahmin edilmiştir. Böylece ürünlerin yüzdesel olarak ne kadarının bu süreler içerisinde bozulduğu öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
This study presents product reliability on component basis and investigates the possible effects on warranty which constitutes a non-technical issue. Product reliability is a key factor which is used in considering the warranty period. It plays a significant role that a mistake in warranty forecasting costs a lot for companies.The objective is to empirically examine the nature of general reliability of manufactured goods and define a statement about them, based on findings of practicing in an electronics company. In this regard reliability will be stated from the actual manufacturing point of view. A case study was conducted as an application to consider how product reliability results in manufacturing industry. LCD TVs were undertaken to examine. To test reliability, a parametric Weibull model was exploited and hazard rates of products were estimated with linear regression method. For this research, the lifetime data obtained by service departments, censored both left and right, were used in MINITAB14 to produce the reliability results.The results of the analysis build up the basis for evaluating the performance of LCDs in means of service. By the help of it, upcoming failures were forecasted and defined when and how many of them could occur in say six months, a year or two years. The time at which a particular percentage of the production will have failed can be determined