Enhancing software product line reliability: A model-based approach for avoiding feature configuration faults
Yazılım ürün ailesi güvenilirliğinin artırılması: Özellik yapılandırma hatalarını önlemeye yönelik model tabanlı bir yaklaşım
- Tez No: 991450
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞKAN TUĞLULAR, PROF. DR. FEVZİ BELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez Yazılım Ürün Ailelerinde özellik seçimi, konfigürasyon doğrulaması ve davranışsal test için model tabanlı bir doğrulama ve test çerçevesi sunmaktadır. Yazılım Ürün Aileleri ortak bir çekirdek platformu paylaşan ve farklı özellik kombinasyonları ile oluşturulan ürün varyantlarından meydana gelmektedir. Bu konfigürasyonların yapısal olarak geçerli ve davranışsal olarak doğru olması hatalı ürünlerin önlenmesi ve test maliyetlerinin azaltılması açısından kritik öneme sahiptir. Klasik test yaklaşımları büyük ve karmaşık sistemlerde ölçeklenebilirlik sorunları yaratmaktadır. Sezgisel yöntemler daha az hesaplama maliyeti sunmakla birlikte tüm özelliklerin ve davranışların yeterli şekilde temsil edilmesini her zaman garanti edemez. Bu çalışmada konfigürasyon farkındalığına sahip model tabanlı bir doğrulama yaklaşımı önerilmektedir. Önerilen yöntem tüm özellikleri kapsayan en küçük konfigürasyon kümesini üretmeyi hedefler ve karmaşık ve basit konfigürasyonları sistematik olarak ayırt eder. Bu yapısal katman davranış doğrulamasını sağlayan Olay Sırası Grafiği sadeleştirme süreci ile bütünleşik olarak çalışır. Sadeleştirme işlemi temel kontrol akışlarını koruyarak gereksiz davranışları ortadan kaldırır ve konfigürasyona özgü test senaryolarının üretilmesini sağlar. İki farklı endüstriyel örnek üzerinde yapılan deneysel değerlendirmeler önerilen yaklaşımın hem yapısal karmaşıklığı azalttığını hem de davranışsal kapsamı koruduğunu göstermiştir. Sonuçlar model tabanlı konfigürasyon farkındalıklı test yaklaşımının otomatik regresyon testleri için etkili ve uygulanabilir bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a model based validation and testing framework for feature selection configuration optimization and behavioral verification in Software Product Lines. Software Product Lines represent families of related software systems that share a common core platform while different feature combinations define individual product variants. Ensuring that these configurations are structurally valid and behaviorally correct is essential to prevent faulty deployments and to reduce verification and testing effort. Traditional testing approaches aim to cover configuration diversity but suffer from severe scalability limitations in large scale systems with complex feature dependencies. Heuristic approaches improve scalability but may fail to preserve complete feature coverage or behavioral representativeness. To address these challenges this thesis proposes a configuration aware model based validation strategy that guarantees complete feature coverage using a minimal set of configurations. The approach distinguishes between complex and simple configurations to expose feature interaction faults effectively. This configuration layer is integrated with a behavioral validation mechanism based on Event Sequence Graph simplification. The simplification process removes redundant and configuration irrelevant behavior while preserving essential control flow and enabling efficient configuration specific test generation. The framework is evaluated on two case studies including an access point software product line and a battery energy storage software product line. Experimental results show that full feature coverage can be achieved with a very small number of configurations while significantly reducing behavioral model complexity. Mutation based evaluation further confirms that the proposed approach maintains behavioral completeness and enables early fault detection. Overall the results demonstrate that configuration aware model based testing provides an effective and scalable solution for regression testing in evolving software product lines.