Finike yöresi (Batı Toroslar) limra mermerlerinin jeolojisi ve ekonomik potansiyeli
Geological characteristic and economical potential of lymra marble at Finike region (Western Taurides)
  1. Tez No: 244593
  2. Yazar: ARİFE EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT KUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Finike Turunçova bölgesinde yer alan limra mermer düzeylerinin stratigrafik konumunun ortaya konulması, fasiyes değişimlerinin saptanması, açık işletme ve yeraltı işletmesine ait jeolojik ve üretim özelliklerinin incelenmesi, üretim açısından en verimli düzeylerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Radiolitlere ait incelenen örnekler sonucunda limra mermerlerin yaşı Santoniyen-Kampaniyen olarak kabul edilmiştir. Limra mermer düzeylerinde istiftaşı fasiyesi, çamurtaşı fasiyesi, yüzertaş fasiyesi, vaketaşı fasiyesi, vaketaşı-istiftaşı fasiyesi olmak üzere 5 adet fasiyes tanımlaması yapılmıştır. Bu tanımlamalara dayanarak limra mermerlerinin 8, 9 ve 10 no'lu standart mikrofasiyes kuşaklarında (SMF8, SMF9, SMF10) yer aldığı saptanmıştır. Tanımlanan bu standart mikrofasiyes kuşakları limra mermerlerinin açık deniz karbonat düzlüğü ortamında oluşturduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda limra mermerleri alt orta ve üst bölüm olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. 13,9 m yüksekliğe sahip olan vaketaşı fasiyesinin baskın olarak gözlendiği alt bölüm üretim açısından en verimli olan düzeyleri içermektedir. 37,2 m yüksekliğe sahip olan orta bölümde baskın olarak istiftaşı fasiyesi gözlenmiştir. Fosil içeriği ve silis konsantrasyonlarının arttığı ve intraformasyonel düzeylerin yoğun olduğu bu bölümde üretim verimi alt bölüme göre daha azdır. 23,6 m yüksekliğe sahip olan üst bölümde genel olarak yüzertaş fasiyesi hakimdir. Bu bölüm dekapaj alanı olarak tanımlanmıştır. Rudistli düzeylerin, karstik boşlukların ve intraformasyonel düzeylerin yoğun olması stratigrafik açıdan bölgenin yer altı işletmesine uygun olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the stratigraphic position of lymra marble levels that present Finike-Turunçova region, to set the facies changes to establish the geological and productive characteristics that belong to open pit mine and underground marble quarry and also to assign the most effective levels for the production point of view. After the examination of the samples belong to radiolites, the age of lymra marble is accepted as Santonian-Campanian. At lymra marble levels five facies (packstone facies, mudstone facies, floatstone facies, wackestone facies, wackestone-packstone facies) are defined. In the light of these definitions, it is determined that lymra is present on the standard microfacies type as SMF8, SMF9, SMF10. The SMF that is defined indicate that the lymra marbles are formed in the open platform. According these data facies definitions divides the lymra marble in three parts as bottom, middle and top. The bottom level having 13.9 meters height and at which wackestone facies is dominant includes the most effective levels for the production point of view. At middle level having 37,2 meters height, packstone. In this point where fossil content and silis concentration increase and intraformational levels become dense, the production efficiency is lower in comparison to bottom level. On top point having 23,6 meters height, the floatstone facies is dominant and consistutes as overburden strata surface. The high points including rudist, carstic spaces and intraformational levels indicates that the area is not suitable to underground operating for the stratigraphic point of view.