Genleşme vanası karakteristiğinin soğutma sistemi performansına etkisi
Effects of expansion valve characteristics on the cooling cycles
  1. Tez No: 244602
  2. Yazar: ANIL AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN KÜÇÜKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada kondenser tarafı hava soğutmalı olan bir su soğutma grubu, farklı hava giriş ve su giriş sıcaklıklarında çalıştırılmıştır. Evaporatör ve kondenser basınçlarına bağlı olarak soğutma kapasitesi ve etkinlik katsayısının değişimleri incelenmiştir. Kızgınlık değerinin genleşme vanası karakteristiğine bağlı olarak değişimi araştırılmış ve kızgınlık ve aşırı soğuma değerlerinin çalışma basınçlarına bağlı değişimi deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a refrigeration system with an air cooled condenser is studied at different inlet temperatures of air and water. According to evaporator and condenser pressures, changes on the cooling capacity and the coefficient of performance are observed. Degree of superheat that depends on the characteristics of TXV is examined. Then effects of evaporator and condenser pressures on superheat and subcooling degrees are observed with experiments.