Amonyak soğutuculu, su soğuruculu soğutma sisteminin termodinamik analizi
The Thermodynamic analysis of the aqua-ammonia absorption refrigeration system
- Tez No: 4430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
II AMONYAK SO?UTUCULU, SU SG?URUCULU SO?UTMA SİSTEMİNİN TERMODİNAMİK 'ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Levent ÜZAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1988 ÖZ Bu çalışmada, amonyak soğutuculu ve su soğuruculu soğurmalı soğutma sisteminin termodinamik analizi yapılmıştır. Analizi yapı lan sistem ayırıcı, üst ayırıcı, yoğuşturucu, fouharlaştırıcı, soğu rucu, pompa ve genleşme vanaları ile karışıra ve soğutucu ısı değiş tirgeçlerinden oluşur. Çevrim için bir kuramsal model geliştirilmiş ve model bilgisayar yardımıyla çözülaüştür. Çevrimin analizinde ayırıcı, soğurucu ve buharlaştırıcı sıcaklıkları ile çevrimin dolaşım oranı ve COP 'si nin değişimi incelenmiştir. Çevrimdeki karışım ve soğutucu ısı de ğiştirgeçlerinin karşı akışlı olduğu varsayılarak etkinlikleri hesap lanmış ve bu etkinlikler kullanılarak akışkanların ısı değiştirgeç lerinden çıkış sıcaklıkları belirlenmiştir. Sistemi oluşturan bazı birimlerdeki basınç kayıpları dikkate alınarak, basınç kayıplarının sistemin performansı üzerindeki etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill THE THERMODYNAMIC ANALYSIS OF THE AQUA-AMMONIA ABSORPTION REFRIGERATION SYSTEM (M. Sc. Thesis) Levent ÖZAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this study, the thermodynamic analysis of the aqua-ammonia absorption refrigeration system is performed. The system consists of the generator, rectifier, condenser, evaporator, absorbor, pump and expansion valves including mixture and refrigerant heat exchangers. A mathematical model of the cycle is prepared and solved using computer. The variation of the circulation ratio (DO) and the coeffient of performance (COP) of cycle with the generator temperature, condenser temperature and evaporator temperature is examined on the analysis of the cycle. The solution and refrigerant heat exchangers are assumed as counter flow heat exchangers, and their effectivenes are calculated to determine the exit temperatures of fluids from the heat exchanger. The pressure losses of some components of system are taken into consideration and the effect of these losses on COP is examined.