Çift-çift 88-116 44Ru çekirdeklerinin etkileşen bozon modeli-2 ile incelenmesi
An investigation of even-even (88-116) 44Ru nuclei in the interacting boson model-2
- Tez No: 244616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada; Etkileşen Bozon Modeli-2 kullanılarak çift-çift çekirdeklerinin uyarım enerjileri, B(E2) ve B(M1) elektromagnetik geçiş oranları, uyarım enerji oranları, B(E2) dallanma oranları, durumlarının kuadrupol momentleri ve magnetik momentleri, ? (E2/M1) karışım oranları ve F-spin genlikleri sistematik olarak çalışıldı.Hesaplamalar NPBOS ve NPBTRN bilgisayar programları yardımıyla gerçekleştirildi.İncelenen rutenyum çekirdeklerinin hesaplanan nükleer özellikleri ve deneysel verileri uyum içindedir.Rutenyum çekirdeklerini Etkileşen Bozon Modeli-2'nin parametre haritasında yerine yerleştirmek için dallanma oranları incelendi. ve çekirdeklerinin titreşim çekirdeği, öte yandan çekirdeklerinin ise geçiş çekirdeği (U(5) ? O(6)) özelliğine sahip olduğu belirlendi.Hesaplanan değerleri deneysel verilerle hem işaret hem de büyüklük bakımından çok iyi bir uyum içindedir. kuadrupol momenti kütle numarasının fonksiyonu değildir. Gerçekten de 'in, rutenyum çekirdeklerinde ? ve ( ?? + ?? ) parametrelerine bağlı olduğu görüldü.? (E2/M1) karışım oranları hem işaret hem de büyüklük bakımından deneysel verilerle uyumlu olarak elde edildi.F-spin genliklerinin analizleri yapıldı ve teoriyle uyuştuğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, excitation energies, electromagnetic transition strengths of B(E2) and B(M1), excitation energy ratios, B(E2) branching ratios, quadrupole moments and magnetic moments of the states, ? (E2/M1) mixing ratios and F-spin amplitıdes in nuclei were studied systematically by using the interacting boson model-2.The calculations were carried out by using an improved version of the NPBOS and NPBTRN codes.The calculated nuclear properties for Ru nuclei as well as the experimental ones are agree.In order to locate the ruthenyum nuclei on the map of the IBM-2 parameters, the branching ratios were examined. It is found that and nuclei are classified in the vibrational limit, while nuclei are put in the transition (U(5) ? O(6)) limit.The calculated ?s are found consistent with the experimental ones both in sign and in magnitude. is not a monotonic function of the mass number. As a matter of fact, it was found that Q depends sensitively on ? and ( ?? + ?? ) in Ru.? (E2/M1) mixing ratios were found in the same sign and strenght with the experimental ones.It is also analysed the F-spin amplitudes then it is seen that there is an agreement with theory.