Matematik öğretiminde bağlamsal öğrenme ve öğretme yaklaşımına göre tasarlanan öğrenme ortamlarında öğretmen deneyimleri
Teacher experiences from a learning environment based on contextual teaching and learning in mathematics teaching
- Tez No: 244644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Günümüzde, öğretimde bağlam kullanımın önemine sıklıkla değinilmiş ve bu paralelde yapılandırmacı kurama dayandırılan ve bağlama önem veren farklı yaklaşımlar ortaya atılmıştır. Bunlardan biri de ?Bağlamsal Öğrenme ve Öğretme? yaklaşımıdır. Ülkemiz için yeni olan bu yaklaşımın uygulanabilirliğinin ve mevcut öğrenme ortamından farklılıklarının tespiti de önem arz etmektedir. Buradan hareketle bu çalışma, ?Bağlamsal Öğrenme ve Öğretme? yaklaşımına uygun ortamlarda öğretmen deneyimlerini resmetmek amacıyla nitel bir özel durum araştırması olarak tasarlanmıştır. Çalışma, Trabzon'da bir ilköğretim matematik öğretmeni ve 6.sınıftaki 17 öğrencisi ile oran-orantı konusu kapsamında REACT stratejisine uygun olarak geliştirilen öğretim materyalleri yardımıyla yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak mevcut ve bağlamsal öğrenme ortamındaki derslerin öncesi ve sonrasında öğretmenle yapılan mülakatlar, ders gözlemleri ve öğrenme ürünleri kullanılmıştır. Bu veriler NVivo 8.0 nitel veri analizi programı yardımıyla analiz edilmiştir.Elde edilen bulgular çalışma kapsamında ortaya çıkan ve öğretmen deneyimlerini yansıtan literatürle uyumlu model çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın sonuçları hem mevcut hem de bağlamsal öğrenme ortamları açısından öğretmenin plan ve uygulamaları, tereddüt ve engelleri, tecrübe ve pratikleri arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Öğretmenin öğrenme ortamını inanç ve tecrübelerinden yararlanarak kendine özgü şekillendirdiğinden dolayı, bazen geleneksel davranışlar sergilediği ve özellikle zaman açısından sıkıntı yaşadığı ortaya çıkmıştır. Diğer yandan öğretmenin uygulamalarından yola çıkarak REACT stratejisinin yetersiz kaldığı ve bir takım aşamaların eklenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Ayrıca, bağlamsal öğrenme ortamının bazı açılardan mevcut ortamlarla benzeştiği, bazı açılardan da farklılaştığı ve kendine has özellikler sergilediği sonucuna varılmıştır. Buradan hareketle bu yaklaşımın ve öğretim materyallerinin öğrenme ortamının olumlu yönde farklılaştırdığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, öğretmen bu yaklaşımı geleneksel bakış açısıyla değerlendirmekte ve olumlu düşünceleriyle birlikte bazı kaygılarını da belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Many recent articles have referred to the importance of using context in teaching. In this line, various context-sensitive approaches based on constructivism were introduced. One of these approaches is Contextual Teaching and Learning (CTL). It is important to determine the feasibility and the different features of this approach which is new for Turkey. This study was designed as a qualitative case study in order to portray teacher experiences in contextual learning environments. The study was conducted with an elementary mathematics teacher and his seventeen 6th grade students in Trabzon using instructional materials based on REACT strategy about ratio and proportion. Pre and post interviews with the teacher and in-class observations were used for contextual and existing settings, whereas learning products were used only in contextual learning environment. The data were analyzed using the qualitative data analysis software called NVivo 8.0.The findings were handled within the framework of the model reflecting the teacher experiences. This model emerged from the study was well-matched to the literature. For both settings, a relationship was found amongst the teacher?s plans and instructions, hesitations and obstacles, experiences and practices. Since the teacher uniquely reshaped the learning environments according to his beliefs and experiences, it was found out that he occasionally tended to use traditional methods. Time management was particularly found by the teacher as the most problematic issue. Moreover, it was also concluded from the teacher?s instructions that REACT strategy was inadequate and hereby it was a necessity to add some extra traits. Both settings were found to have some similar features, as well as different and distinguished ones. It can be inferred that CTL approach and the instructional materials changed the learning environment positively. Also, the teacher evaluated CTL with a traditional perspective and he expressed positive ideas besides some of his concerns.