Güç kalitesi parametrelerinin dalgacık çözümleme yöntemleri kullanılarak belirlenmesi
Identification of power quality parameters using wavelet analysis
- Tez No: 244666
- Danışmanlar: DR. UMUT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrik iletim ve dağıtım sisteminde meydana gelen güç kalitesi problemleri, dalgacık dönüşümü teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Güç kalitesi analizinde kullanılan eski teknikler dalgacık analizi tekniği ile karşılaştırılmış ve sonuçlar raporlanmıştır. İlk olarak güç kalitesini etkileyen parametreler, önce benzetim ile oluşturulmuş veriler kullanılarak dalgacık teknikleriyle elde edilmiş daha sonra ise donanım ve yazılım alt yapısı oluşturulmuş ve gerçek zamanlı veri toplama ve analizi prosedürleri gerçekleştirilmiştir. Benzetim için kullanılan güç kalitesi olay verileri, bilgisayarda benzetimi yapılmış olaylar ile TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi) transformatör merkezlerine bağlanarak toplanmış gerçek ölçüm verilerinden oluşmuştur. Gerçek zamanlı analizlerde, ölçüm ve değerlendirme sistemi, sinyal üreteci ile oluşturulan güç kalitesi olay verilerini okuyarak tasarlanmış olan algoritmaya girdi verisi toplamıştır. Bu girdilere dalgacık analizleri uygulanarak güç kalitesi parametreleri tespit edilmiş ve meydana gelen olaylar gerçek zamanlı olarak sınıflandırılmış ve kaydedilmiştir. Hem gerçek zamanlı analizlerde hem de benzetim analizlerinde Labview tabanlı olarak geliştirilmiş algoritmalar kullanılmıştır. Ayrıca gerektiğinde karşılaştırma yapabilmek için Matlab yazılımından da yararlanılmıştır. Yapılan veri analizlerinde mevcut ulusal ve uluslararası standartlar göz önünde bulundurulmuş, uygun analiz ve sınıflandırma işlemleri yapılmıştır. Bu çalışmada IEC 61000-4-7 (TS EN 61000-4-7), IEC 61000-4-30, IEC 61000-4-15 (TS EN 61000-4-15), IEEE 519-1992 ve IEEE 1159-1995 kod numaralı uluslararası güç standartları referans alınmıştır. Tasarlanan bu yazılım ve donanımlar geliştirilerek elektrik iletim ve dağıtım sisteminde ölçüm ve analiz yapmak için kolaylıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the power quality problems that have been appeared on electricity transmission and distribution systems have been analyzed by using wavelet transform techniques. The old techniques that have been used for power quality analysis are compared with wavelet analysis and results are reported. Firstly, the power quality parameters are identified from wavelet techniques by using the data of simulation, then hardware and software backgrounds are developed and real time data acquisition and analysis procedures are realized. The event data which were used for simulation consist of events simulated in computer and real measurement data that has been collected by connecting to TEİAŞ (Turkish Electricity Transmission Corporation) transformation centers. At the real time analysis, the measurement and evaluation system has collected input data by reading the power quality event data that has been generated by signal generators. By applying wavelet analysis to these inputs the power quality parameters has been determined and happened events has been classified and saved. The upgraded algorithms at the base of Labview has been used at both real timed and simulation analysis. Additionally Matlab software has been benefited in case of necessity. The current national and international standards has been taken into account at analysis of data and appropriate analysis and classify processes has been done. In this study, IEC 61000-4-7 (TS EN 61000-4-7), IEC 61000-4-30, IEC 61000-4-15 (TS EN 61000-4-15), IEEE 519-1992 and IEEE 1159-1995 code named international power quality standards are taken as reference. With upgrading these designed software and hardware can be easily used for measurement and analysis in electricity transmission and distribution systems.