Hücre ortalamalı syao ve istatistiksel sıralı çevresel yansıma haritalamalı sabit yanlış alarm oranı (SYAO) işlemcilerini kullanan veri birleşim sistemi tabanlı SYAO sezimleyicisi
Cfar detection based on decision fusion of cell averaging CFAR and order statistic clutter map CFAR processors
- Tez No: 244667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT K. ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Otomatik hedef tespiti yapan radarlarda, eşik değerini belirlemek için kullanılan uyarlanır sabit yanlış alarm oranı (SYAO) işlemcileri incelenmiştir. İstenen SYAO'yu başarmak için iki temel teknik kullanılır.İlki, kayan pencere tekniği ile komşu hücreler kullanılarak uyarlanabilir bir eşik seviyesi belirlemektir.İkincisi, çevresel yansıma haritalamasına dayalı tekniktir. Bu teknikte, test hücresinin, önceki taramalarda hedef olmadığı kabul edilerek alınan örnekleri kullanılarak uyarlanabilir bir eşik seviyesi belirlenir.Bu çalışmada, iki tekniği, veri birleşim sisteminde (VBS) birleştiren yeni teknikler önerilmiştir. Tektür ve tektür olmayan ortamlar için analitik denklemler çıkartılmış ve başarım analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In automatic target detection radars, adaptive constant false alarm rate (CFAR) processors, which determine the threshold, are examined. Two techniques are used for achieving the required CFAR.The first technique determines the adaptive threshold using range neighbouring cells which are located in sliding window.The second one is based on clutter map. In this technique, adaptive threshold is determined using the samples of test cell from previous scans which are assumed to contain no target.In this study, new techniques based on combining the two techniques in the data fusion system (DFS), are proposed. Analytical equations for homogeneous and nonhomogeneous environment are derived and performance analysis are carried out.