Alçak gerilim şebekeleri için durağan ve durağan olmayan güç kalitesi olaylarının tespiti ve sınıflandırılması için yeni bir yaklaşım
A new approach for the detection and classification of power quality disturbances of stationary and non-stationary for low voltage grids
  1. Tez No: 493756
  2. Yazar: MEHMET İSMAİL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ, PROF. DR. SEYDİ VAKKAS ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gerilimlerdeki ani yükselmeler, gerilim çökmeleri, gerilim harmonikleri, gerilimde meydana gelen kısa süreli kesintiler ve geçici olaylar güç kalitesi bozulmalarını ifade etmektedir. Güç kalitesi bozulmaları, sistem üzerindeki elemanlarda ve sisteme bağlı yüklerde arıza veya hatalı çalışma gibi olumsuz durumlar meydana getirmektedir. Bu nedenle güç sistemlerinde meydana gelen güç kalitesi bozulmalarının gerçek zamanda belirlenmesi ve oluşabilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında elektrik güç sistemlerinde güç kalitesinin sürekli ve standartlara uygun bir şekilde izlenmesi için donanımsal olarak güç kalitesi izleme cihazı geliştirilmiştir. Tasarlanan izleme cihazı, şebeke üzerinden gerilim sinyallerini gerçek zamanda okuyarak güç kalitesi parametrelerini hesaplamaktadır. İzleme cihazının yapısında sinyal işleme alanında gittikçe yaygınlaşan dsPIC mikrodenetleyici donanımı kullanılmıştır. Geliştirilen izleme cihazı Adıyaman Üniversitesi bünyesinde elektrik makinaları laboratuvarı, kaynak atölyesi ve Adıyaman merkezde bulunan beton santrali elektrik panolarına kurularak test edilmiştir. Geliştirilen tanıma tekniğinde dalgacık dönüşümü yöntemi kullanılarak, sinyallerin dalgacık katsayıları belirlenmiştir. Elde edilen dalgacık katsayılarına Perseval teoremi uygulanarak gerilim sinyallerinin ayırt edici özelliklerini temsil eden özellik vektörü elde edilmiştir. Yapay sinir ağları yöntemi kullanılarak güç kalitesi problemlerinin türleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sudden increases in voltages, sags, harmonics, short period interruptions in voltages and transient events express the disturbances in power quality. Power quality disturbances, cause such negativities as breakdowns and fault in the system components and loads in the system. For this reason it is essential that power quality disturbances in power systems are real-time determined and so probable negatives are prevented. In this thesis, a power quality monitoring device has been developed for determining power quality in the electrical power systems. Power quality monitoring device is presented in the study for monitoring the power quality continuously and compliance with the standards. Designed monitoring device is performed the power quality parameter calculations with the real time voltage signals that obtained from grids. dsPIC technology which has become widely used is signal processing recently, has been used in structure of the monitoring device. Three different measurement points have been selected for the testing of the power quality monitoring device. These are electric machine laboratories, welding workshop at Adiyaman University and concrete plant located in the center of Adiyaman. Using the wavelet transform method developed in the recognition technique, the wavelet coefficients of the signals are determined. The feature vector was calculated by applying the Perseval theorem to the wavelet coefficients obtained. The types of power quality disturbances were identified using artificial neural networks method.