Electrochemical detection of dna using poly(vinylferrocenium) modified electrodes
Poli(vinilferrosenyum) modifiye elektrotlar kullanılarak elektrokimyasal dna tayini
- Tez No: 244669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ABACI, PROF. DR. HALUK ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada elektroaktif redoks polimeri, poli(vinilferrosenyum) (PVF+), ile modifiye edilmiş platin (Pt), altın (Au) ve kalem grafit (PG) çalışma elektrotları elektrokimyasal DNA biyosensörlerinin hazırlanması, uygulanması ve karakterizasyonunda kullanılmıştır. Elektroaktif redox polimeri, DNA etkileşimi ve hibridizasyon çalışmaları için uygun bir matriks ortamı sağlamıştır. PVF+, düşük gerilimlerde seçici olarak doğrudan elektrokimyasal davranışı belirleyebilmektedir. Bu nedenle DNA immobilize polimer modifiye elektrodun elektrokimyasal davranışını gözlemek için başka bir indikatöre gerek kalmamıştır.DNA içermeyen ve DNA immobilize polimer modifiye Pt, Au ve PG çalışma elektrotlarında polimerin ve elektroaktif DNA bazlarının (adenin, guanin) yükseltgenme pik akımlarındaki değişiklikler dönüşümlü voltametri (CV) ve diferansiyel puls (DPV) yöntemleri ile duyarlı bir şekilde ölçülmüştür. Daha seçici ve duyarlı elektrokimyasal ölçümler elde edebilmek için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Optimum çalışma koşulları belirlendikten sonra DNA hibridizasyonu gerçekleştirilmiştir. PVF+ modifiye elektrotlar ve DNA immobilize PVF+ modifiye elektrotlar taramalı elektron mikroskobu (SEM), taramalı tünelleme mikroskobu (STM), raman spektroskopisi, X-ışınları fotoelektron spektroskopisi (XPS), fourier transform infrared azalan tam yansıma spektroskopisi (ATR) ve alternatif akım (AC) impedans ölçümleri ile karakterize edilmiştir. dsDNA/ssDNA immobilize polimer modifiye elektrotların antikanser ilacı, Mitomisin C ile etkileşimden sonra elektrokimyasal davranışındaki değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electroactive redox polymer, poly(vinylferrocenium) (PVF+), modified platinum (Pt), gold (Au) and pencil graphite (PG) working electrodes were used in this study for the preparation, application and characterization of electrochemical DNA biosensor. The electroactive redox polymer provided an appropriate matrix for DNA interaction and hybridization studies. PVF+ could directly report the electrochemical behavior at low potentials, selectively. Thus, there was no need for an extra indicator to monitor the electrochemical behavior of DNA immobilized polymer modified electrode.The changes at the oxidation peak currents of polymer and electroactive DNA bases (adenine, guanine) were sensitively monitored by using cyclic voltammetry (CV) and differential pulse voltammetry (DPV) techniques in the absence/presence of DNA on Pt, Au and PG working electrodes. Optimization studies were performed in order to obtain more selectivite and sensitive electrochemical measurements. After the optimum working conditions were obtained, DNA hybridization was performed. PVF+ modified electrode and DNA immobilized PVF+ modified electrode were characterized by scanning electron microscopy (SEM), scanning tunneling microscopy (STM), raman spectroscopy, X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), fourier transform infrared-attenuated total reflentance (ATR) spectroscopy and alternating current (AC) impedance measurements. The changes in the electrochemical behavior of dsDNA/ssDNA immobilized polymer modified electrodes were investigated after anticancer drug, Mitomycin C (MC) interaction.