Çevresel değerleme yöntemleri ile altın madenciliğinin fayda-maliyet analizi
Cost-benefit analysis of gold mining with environmental valuation methods
- Tez No: 244668
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Altın madenciliği son yıllarda yükselen altın fiyatları ve yaratacağı çevresel problemler hakkında yapılan tartışmalarla toplumun göz önünde bulunan bir sektördür. Bu çalışmada altın madenciliğinin fayda maliyet analizinin, çevresel değerleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma kapsamında madencilik yatırımlarının neden olacağı pazar payı bulunan ürün kayıplarının yanısıra temiz hava, peyzaj, biyoçeşitlilik gibi pazar fiyatı bulunmayan çevresel değerlerde, çevresel değerleme yöntemleri kullanılarak altın madenciliğinin maliyetleri bölümünde parasal olarak ifade edilmiştir.Çalışmada Altın Madenciliğinin fayda maliyet analizinin daha iyi anlaşılabilmesi için Hayali bir Altın Madeni projesi oluşturulmuş ve önerilen fayda maliyet analiz metodolojisi bu hayali maden üzerinde gösterilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre Hayali Altın Madeni Projesinin bulunduğu şartlar altında madencilik faaliyetinin Fayda/Maliyet oranı yaklaşık 28 olarak hesaplanmıştır. Çalışma sonuçlarında bu oranın farklı çevresel koşullar, işletme şartları ve toplumsal farklılıklara bağlı olarak değişebileceği de gösterilmiştir.Bu çalışma ile 1990'lı yıllardan bu yana dünya genelinde kullanılmaya başlanan çevresel değerleme yöntemlerinin, Altın Madenciliği yatırımlarında karar verme mekanizmalarında kullanılmasının faydalı olacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The gold mining is an industry which is under the public eye with rising gold prices and the controversies about the environmental issues. In this study it is aimed to performed the cost benefit analysis for the gold mining industry by using environmental valuation methods.In the scope of the thesis, beside the losses of marketable products caused by mining investments, environmental assests which do not have market values like clean air, landscape, biodiversity are also defined as monetry values by using environmental valution methods and added to the costs items of gold mining.In the study to have a better understanding of the Cost Benefit Analysis in Gold Mining, a case study performed for an imaginary gold mine and suggested cost benefit analysis methodology is demonstrated on the case study. According to the resuts of the study, the Benefit/Cost ratio has been calculated as approximately 28. Results of the study also revealed that under different environmental baseline conditions, operating conditions and according to the communites this ratio could be changed substantially.This study demonstrated that, using environmental valuation methods which have been used all over the world since 1990?s, in decision making mechanisms is beneficial for Gold Mining Investments.