A survey on systems architecture development and a helicopter communication system conceptual design
Sistem mimarisi geliştirilmesi üzerine araştırma ve bir helikopterin haberleşme sisteminin kavramsal tasarımı
- Tez No: 244726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sistemler, ortak bir amaca ulaşmak için biraraya gelmiş donanım, yazılım, ve insanlar gibi farklı işlevleri olan olguların bir bütünüdür. Sistemlerin ulaşmaya çalıştığı amaç, sistemlerin kullanıcıları tarafından belirlenir. Sistemler, zaman içerisinde bir anda meydana gelmezler. Kullanıcı isteklerini operasyonel kullanım alanlarında yerine getirebilen bir sistem geliştirmek, analiz, tasarım, bütünleştirme, uygulama, bakım ve emeklilik fazlarını içeren bir süreç içerisinde gerçekleşir. Bu süreç, Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü olarak adlandırılır. Bu süreç içerisinde, istenilen özelliklerde ve performansta sistemleri geliştirebilmek için, sistem mimarileri oluşturulur. Sistem mimarileri, sistemlerin hatalı, çelişkili ve istenmeyen özelliklerde olmasını engeller. Sistem mimarileri, sistem tasarımı sürecinde başından sonuna kadar varolurlar.Bu tez, sistem mimarilerinin içeriği ve sistem mimarisi geliştirme metodolojileri hakkındadır. Çalışmanın ilk bölümü, sistem geliştirme yaşam döngüsünü ve modellerini içerir. Bu bölüm daha sonra sistem mimarisinin özellikleri ve sistem mimarisi tasarımı ile sistem mimarisi içeriğinde yer alması gereken unsurların anlatıldığı bölümleri içerir. İkinci bölüm, sistem mimarisi geliştirmede kullanılan, Yapısal Sistem Mimarisi, ve Nesnesel Sistem Mimarisi metodolojilerini içerir. Çalışmanın son bölümünde, Yapısal Sistem Mimarisi Metodolojisi kullanılarak bir saldırı helikopterinde kullanılmak istenen haberleşme sisteminin kavramsal sistem mimarisinin geliştirildiği örnek uygulama yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
A system is commonly defined to be a collection of hardware, software, people, and procedures organized to accomplish some common objectives. These objectives are required by the stakeholders of the system. Systems are not developed at a point in time. The system development process to bring a system into being and into operational use from user requirements, requires a systems development life cycle approach that includes analysis, design, implementation, integration, maintenance and retirement. To obtain efficient systems, in the design process of the system, system?s architecture is built to manage to prevent design conflicts and undesired solutions. System?s architecting contributes to the development of a system from its initial concept until its retirement from use in this life cycle process.This thesis mainly focuses on system?s architecture design context and systems architecture design methodologies. In the first chapter of the study, system development life cycle models and system?s architecting design process is introduced. In addition, the context of the systems architecure is explained. In the next chapter, Structured Architecture Methodology and Object Oriented Architecture Methodology are introduced and explained. In the last chapter the study is concluded by architecting a communication system of an attack helicopter by Structured Systems Architecture Methodology.Key Terms: Systems Architecture Context, Systems Architecture Methodologies, Structured Architecture Methodology, Object-Oriented Architecture Methodology