Su kültüründe yetiştirilen fern çilek çeşidinde bazı bitki büyümesini düzenleyici maddelerin antitranspirant özelliğinin saptanması
Determination of antitranspirant properties of certain plant growth regulators on fern strawberry in water culture
  1. Tez No: 244776
  2. Yazar: ZEHRA DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı; su kültüründe yetiştirilen fern çilek çeşidinde ABA ve NAA'nınantiranspirant özelliğinin belirlenmesidir.Absisik Asit (ABA) ve Naptalinasetik Asit (NAA)'in üç farklı dozunun (50-75-150 ppm), durgunsu kültüründe yetiştirilen fern çilek fidelerine püskürtülerek, antitranspirant özelliği Wilt PrufAntitranspirant maddesi ile de mukayese edilerek araştırılmıştır. Deneme 2008 yılında, AtatürkÜniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait iklim ortamı otomatik olarakayarlanmış büyütme kabininde denemede her bir bitki bir tekerrür olarak kabul edilip tam şansabağlı deneme deseni olarak 5 bitki kullanılmıştır. Deneme aynı sistemde iki tekrarlı olarakyürütülmüştür.Fern çilek fideleri, önce musluk suyunda yeni kök ve yaprak oluşturulmaya bırakılmıştır ve dahasonra bitkilerin ihtiyaç duydukları tüm elementleri yeterli ve erimiş halde içeren, sıcaklık vepH'nın bitki isteğine göre ayarlandığı çözelti içerine alınmış ve burada büyümeye bırakılmıştır.Uygulamalar 3-4 yapraklı çilek fidelerine yapılmıştır. Bitki besin çözeltisi (su) kullanımı bitkilerdegünlük peryodlarla ölçülmüş ve bu ölçümler 7 gün devam ettirilmiştir.Bütün kimyasalların kontrol grubu ile kıyaslanınca, antitranspirant özelliğe sahip olduğusaptanmıştır. ABA (Absisik Asit)'nın 150 ppm'lik dozunun diğer uygulamalara göre daha güçlübir antitranspirant özellik göstermiştir. İki tekrarın ortalama sonuçları incelendiğinde, 150ppm'likAbsisik Asit uygulaması görmüş bitkilerin, kontrol bitkilerine kıyasla yedi gün boyunca %32,4;%40; %42,4; %52; %48,4; %38,9 ve %35,6 daha az bitki besin çözeltisi harcadığı saptanmıştır.Uygulamaların, çilek yapraklarında, makro-mikro besin elementi alımına etkisi hakkında birtecrübe edinmek amacıyla yaprak analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgularda kullanılankimyasalların, çilek yaprağında makro-mikro besin element içeriğini artırıcı yönde etkiedebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the antitranspirant properties of ABA and NAA usedfor fern strawberry grown in water culture.Antitranspirant properties of three different concentrations (50-75-150 ppm) of Abscisic Acid(ABA) and Naphtalynacetik Acid (NAA) sprayed on fern strawberry seedlings grown in still waterculture are studied, and compared to the control group and to seedlings sprayed with Wilt Pruf.The experiment was carried out in 2008 in a fully automatically controlled growth chamber, atHorticultural Department of Faculty of Agriculture at Ataturk University. In the experiment, eachplant is considered as a single trial, and five plants are used with complete random block patternmethodology. Two repetitions of the entire set of trials were carried out in the same system.Fern strawberry seedlings are first left in tap water to grow new roots and leaves, and then they aremoved to a solution, whose temperature and pH level can be adjusted according to plant needs,containing all the nutrients needed for their growth, and they are left there. Chemical applicationswere carried out on strawberry seedlings with 3-4 leaves. The amount of nutrient solutionconsumed by the plants are measured every day, and these measurements are recorded for oneweek.All the chemicals used have shown antitranspirant properties when compared to the control group.It is observed that ABA (Absisic Acid) with a concentration of 150ppm has a strongerantitiranspirant property compared to the other applications. Considering the average results of thetwo repetitions, it is found that the plants treated with Absisic Acid with a concentration of 150ppm have consumed 32.4%, 40%, 42.4%, 52%, 48.4%, 38.9% and 35.6% less nutritional solutionover the seven days compared to the control group.Various analyses have been performed in order to gain insights on the effects of the aboveapplications on the macro-micro nutrient levels in strawberry leaves. It is observed that thechemicals used in the experiments have a positive effect on the macro-micro nutrient contents ofstrawberry leaves.