Su kültüründe yetiştirilen bazı çilek çeşitlerine (Chandler ve fern) uygulanan farklı azot dozlarının kol erimine etkisi
  1. Tez No: 83628
  2. Yazar: MELEK ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Sera şartlarında yapılan bu çalışmada, su kültüründe yetiştirilen Chandler ve Fern çilek çeşitlerine uygulanan değişik azot (NH4 NO3) dozlarının kol verimine etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmada Chandler ve Fern çeşidine ait frigo fideler kullanılmıştır. Deneme havalandırılan durgun su kültürü yöntemiyle faktöriyel deneme desenine göre 2 çeşit, 4 N dozu (No = 0, Nı 300 ppm, N2 = 600 ppm, N3= 1200 ppm) ve 3 tekerrürlü olarak ( 2x4x3=24 saksıda) kurulmuştur. Azot dozunun farklı seviyelerde uygulanmasıyla çilek bitkilerinde yaprak sayısı, bitki boyu, kol sayısı, kol uzunluğu, boğum sayısı, toplam kuru ağırlığı, kök üstü kuru ağırlığı ve kök kuru ağırlığı incelenmiştir. Azot seviyelerindeki farklılığın bitkilerde büyüme üzerine etkileri ölçülmüş, N analizleri ve istatistiki değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre N0 dozunda her iki çilek çeşidinde de gelişme çok düşük seviyede olmuş ve kol oluşumu gerçekleşmemiştir. Nı dozu uygulamasıyla her iki çeşitten de elde veriler en yüksek seviyede olup, kol oluşumu da iki doza göre daha iyi olmuştur. N2 dozu uygulamasıyla Nj dozu uygulamasına göre elde edilen değerlerde azalma olup, N0 dozuna göre bitki gelişmesinde artış görülmüştür. N2 dozunda Nı dozuna göre daha az sayıda kol meydana gelmiştir. N3 dozunda fazla azot dozundan dolayı bitkilerde gelişme olmamış ve 5 gün sonra bitkilerin tamamı ölmüştür. Azot uygulamalarında her iki çilek çeşidinde de (Chandler, Fern) benzer etkiler görülmüş olup, Nj dozu uygulamasıyla en yüksek değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of different nitrogen doses applied on stolon yield of various strawberry cvs (Chandler and Fern) growth in soilless culture (water culture) were studied under greenhouse condition. Chandler and Frenn varieties were used in this study. The experimental design was the factorial with 2 varieties, 4 N doses ( N0=0, N,=300 ppm, N2=600 ppm, N3=1200 ppm) and (2x4x3=24) 3 replications with was condicted calm water culture aeration.. With application of N doses at different levels, leaf number, plant height, stolon number and lenght, node number, total dry weight, vegetative dry weight, root dry weight of strawberry were determined and different levels of N on growth features were measured; N analyses and statistical evulation were made. Results indicted that vegetative growth was very low in both strawberry cvs. with N0 dose and stolon yield wasn't made. The yield was maximum at Ni dose in both varieties growth stolon yield was much more than the odhers. N2 dose produced a yield lower than N] dose but higer than N0. N2 dose prodoced a stolon yield less than Ni doses. At N3 dose plants died within 5 days because of the effect of excess N dose. In both strawberry varieties (Chandler,Fern) with N fertilizer, similar results were observed, and highest yield was obtained with the application of Nj dose.