Durgun su kültüründe yetiştirilen marulda bitkinin verim ve kalitesi üzerine sudaki O2 miktarını arttırıcı uygulamaların etkileri
  1. Tez No: 316216
  2. Yazar: RUDİL BAYYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, durgun su kültüründe sudaki oksijen miktarını arttırıcı hava motoru, hava motoru + hava taşı, ozon jeneratörü olmak üzere 3 farklı uygulamanın Bohemia ve Delight marul çeşitlerinin verim ve kaliteleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bitkiler Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama Arazisinde yetiştirilmiştir.Araştırma bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak uygulanmıştır.Çalışmanın sonucunda; besin solüsyonuna hava motoru + hava taşı uygulaması ile O2 sağladığımızda; bu uygulama diğer uygulamalara göre bitki eni, bitki kök uzunluğu ve bitki ağırlığı kalite parametreleri ile ilgili olarak daha iyi sonuçlar göstermiştir. Çeşitler açısından ise; Bohemia çeşidi yaprak sayısı parametresi dışında bitki boyu (60.72 cm, hava motoru + hava taşı uygulamasıyla), bitki eni (33.72 cm, hava motoru + hava taşı uygulamasıyla), bitki yaş kök uzunluğu (33.36 cm, hava motoru + hava taşı uygulamasıyla), bitki yaş gövde ağırlığı (225,554 g, hava motoru + hava taşı uygulamasıyla) ve bitki yaş kök ağırlığı (63.41 g, ozon jeneratörü uygulamasıyla) parametrelerinde Delight çeşidinden daha yüksek değerlere sahip olmuştur. Yeşil renk değerini veren a renk parametresinde ve sarı renk değerini veren b renk parametresinde; en iyi değerler Bohemia çeşidinde sırasıyla: ozon jeneratörü, hava motoru ve hava motoru + hava taşı uygulamalarıyla ulaşılmışken; Delight çeşidinde bu sıralama; hava motoru, hava motoru + hava taşı, ozon jeneratörü şeklinde olmuştur. Parlaklığı veren L renk parametresinde Bohemia çeşidi en yüksek parlaklığa sırasıyla ozon jeneratörü, hava motoru ve hava motoru + hava taşı uygulamalarıyla ulaşmışken; Delight çeşidinde uygulamalar arasında önemli bir farklılık gözlenmemiştir.ANAHTAR KELİMELER: Marul, salata, hava motoru, hava motoru + hava taşı, ozon jeneratörü, durgun su kültürü
Özet (Çeviri)
In this study, 3 different applications (air pump, air pump + air stone and ozone generator) which increases the O2 of the water have been used in floating systems and researched their effects on yield and quality of lettuce cvs Bohemia and Delight. The plants have been grown in Akdeniz University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture Research and Application Field. The research has been designed split plot trial pattern with three replicates.As a result of the research; when we provide O2 in the tank by air pump + air stone; this application has been showed quality parameters of plant width, root length best results concerning yield and quality of lettuce-salad than the others. According to the lettuce cvs, Bohemia type, except the number of leaf parameter, with plant height (60.72 cm, air pump + air stone application), plant width (33.72 cm, with air pump + air stone application), the weight of wet plant (225.554 g, with air pump + air stone application) and the weight of plants wet root (63.41 g, with ozone generator application) has more higher degrees than the Delight type in its parameters. In a colour parameter which gives green colour and in b colour parameter which gives yellow colour ,the best degrees in Bohemia type are observed with ozone generator ,air pump ,air pump + air stone applications (respectively).However, in Delight type it is observed with air engine,air pump + air stone, ozone generator (respectively).In L colour parameter which gives brightness,Bohemia type reaches its the most brightness degree with ozone generator ,air pump and air pump + air stone applications (respectively). However, in Delight type no noticable differences are observed.KEY WORDS: Lettuce, salad, air pump, air pump + air stone, ozone generator, floating system