Demir (II), nikel (II) ve kobalt (II) iyonlarının susuz asetonitril ortamındaki elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemical behavior of iron (II), nickel (II) and cobalt (II) ions in acetonitrile medium
  1. Tez No: 244820
  2. Yazar: ARİFE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Fe (II), Ni (II) ve Co (II) iyonlarının susuz asetonitril çözeltisinde elektrokimyasal davranışları; dönüşümlü voltametri, sabit gerilimde kulometri yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu bu metal iyonlarının indirgenme potansiyelleri ve yapılan elektrolizler sonucunda yüzeyde oluşan metal birikimlerinin sıyrılma potansiyelleri belirlenmiş, elde edilen veriler polipirol elektrodun modifiye edilmesi çalışmalarında kullanılmıştır.Sülfolanmış ve aşırı yükseltgenmiş polipirol nötral ve bazik sulu çözeltiler dahil tüm katodik kısım boyunca iyi iletkenlik gösterdiğinden, bu çalışmada elektrokatalizör hazırlanmasında iletken destek malzemesi olarak sülfolanmış ve aşırı yükseltgenmiş polipirol kullanılmıştır.Çalışmanın ikinci kısmında, sülfolanmış-aşırı yükseltgenmiş polipirol üzerine susuz asetonitril ortamında Fe, Ni, Co metal ve metal alaşımlarının mikro ve nano parçacıkları halinde biriktirilmesi üzerinde çalışılmıştır.Elde edilen metal biriktirilmiş polipirolün yapısal karakterizasyonu için; potansiyel ve akım kontrollü kulometri, dönüşümlü voltametri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi gibi metotlarla SEM ve EDS teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen, Fe, Ni, Co parçacıkları ile modifiye edilmiş iletken polimer temelli elektrokatalizör O2'nin elektrokimyasal indirgenmesi için test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behaviours of Fe (II), Ni (II) and Co (II) ions in nonaqueous acetonitrile has been worked by using cyclic voltammetry and constant potential coulometry. Reduction potential of these metal ions and stripping potential of metal depositions ( which is obtained by electrolysis) are determined and these results used for modification of polypyrrole electrode.Sulphonated and overoxidized polypyrrole exhibit good conductivity throughout all cathodic region in even neutral and basic aqueous solutions, so it was used as conducting support material for electrocatalyst preparation.In the second part of the study, for electrochemical catalyst preparation by deposition of metals on sulphonated and overoxidized polypyrrole, some electrochemical methods such as cluster and alloy formation, bulk deposition were used.Metal deposited sulphonated and overoxidized polypyrrole was characterized by potential and current controlled coulometry, cyclic voltammetry, SEM/ EDS and Electrochemical Impedance Spectroscopy methods. In addition electrocatalytic performance of electrocatalyst based on modified conducting polimer modified with Fe, Ni, Co was tested for the electrochemical reduction of O2.