Kuantum alan kuramlarında regülarizasyon ve renormalizasyon
Regularization and renormalization in quantum field theories
  1. Tez No: 244843
  2. Yazar: TAMER SÜLEYMAN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİLAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Temel etkileşmelerin kuantumlu alanlar çerçevesinde incelenmesinde çizgiselolmayan O(N) sigma modelleri ve CPN-1 modelleri önemli bir rol oynar. 2-boyuttaasimtotik serbestlik göstermeleri ve topolojik yapıları olması bu modellerin Yang-Millstipi ayar kuramları için bir laboratuvar olarak kullanılmasına olanak verir. Özelliklekuark ve gluonların hadronik yapı içinde sürekli hapsinin anlaşılmasında kullanılantekniklerin geliştirilmesinde ve bu tekniklerin geçerliliğinin analitik ve numeriktestlerinde çizgisel olmayan O(N) sigma modelleri ve CPN-1 modelleri, kullanılankuramlar arasındadır.Tez çerçevesinde tartışılan problem SU (N ) örgü ayar kuramlarında, pertürbatifolmayan bölgede, çeşitli operatörlerin ölçekleme özelliklerinin gözlenebilmesi içingeliştirilen ve sayısal hesaplamalarda kullanılan ?toplamsal renormalizasyon? olarakadlandırılan regülarizasyon işleminin geçerliliğinin analitik yöntemlerle gösterilmesidir.Bu hesaplamalarda CPN-1 modelleri 1/ N açılımı kullanılarak incelenmiş vepertürbatif olmayan bölgede serbest enerji için doğru ölçeklemeyi verecek ?toplamsalrenormalizasyon? terimleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nonlinear O(N) sigma models and CPN-1 models play an important role in the studies offundamental interactions within the framework of quantum field theory. That thesemodels have asymptotic freedom in 2-dimensions and have topological structures,enable them to be used as a laboratory to test Yang-Mills type gauge field theories.Nonlinear O(N) sigma models and CPN-1 models are among the theories for thedevelopment of the techniques used for understanding the confinement of quarksand gluons within the hadronic structure, and for testing the validity of thesetechniques analytically and numerically.In the thesis work, the validity of the regularization method called ?additiverenormalization? is investigated. In the calculations, CPN-1 models are studied using1/ N expansion and the ?additive renormalization? terms that give the correct scalingfor the free energy in non-perturbative region are found.